„Ocean of Guitars“ Andre Maaker, Laur Joamets, Peeter Vähi & ensemble - Festival Jazzkaar

ADDRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

PHONE: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

„Ocean of Guitars“ Andre Maaker, Laur Joamets, Peeter Vähi & ensemble Jazzkaar 2023 opening concert

Sunday 23. April 18:00

Buy ticket

Members:

Andre Maaker acoustic guitar, electric guitar
Laur Joamets electric guitar
Peeter Vähi keyboards
Jaak Sooäär guitar
Marek Talts guitar
Paul Daniel guitar
Mihkel Mälgand bass
Jeremia Kangas drums
Heigo Rosin timpani

Sunday 23. April 18:00

Buy ticket

Vaba Lava

28.- / 22.-
From April 1st 35.- / 27.-

The opening concert of Jazzkaar 2023 is a tribute to the most versatile instrument in jazz music – the guitar. The joint project by composers Laur Joamets, Andre Maaker and Peeter Vähi, Ocean of Guitars will be performed on 30 strings and 5 guitars, unveiling the multi-layered emotional world and endless possibilities of the instrument.

Festivali Jazzkaar 2023 avakontserdil kõlavad korraga vähemalt 30 kitarrikeelt ja viis kitarri! Spetsiaalselt festivaliks valmiva žanriülese teose „Kitarriookean“ kõlamäng keerleb ühe enim kasutatud ja armastatud muusikariista – kitarri ümber. Selle instrumendi mitmekihilist tundemaailma ja lõputuid võimalusi eksponeerivad meie jazz-, rock– ja nüüdismuusika heliloojad-interpreedid Andre Maaker, Laur Joamets ja Peeter Vähi. Teos on valminud kolme looja ühistööna, ületades riigi- ja ideedepiire, inspireerides ja mängides üksteise muusikaliste motiivide ja impulssidega. Laval liituvad heliloojatega Eesti silmapaistvad jazzkitarristid Jaak Sooäär, Paul Daniel ja Marek Talts ning rütmigrupp, kus bassihelisid kannab Mihkel Mälgand ning pulssi hoiavad Jeremia Kangas trummidel ja Heigo Rosin timpanitel.

Jazzkitarrist ja helilooja Andre Maaker nimetab end stiilimääratlusi vältides lihtsalt loovmuusikuks, jättes nii ruumi erinevate muusikastiilide ja kõlade vahel vabaks liikumiseks. Improviseerides tunneb ta end ühtviisi koduselt nii jazzi-, folgi-, roki- kui ka kammermuusikalavadel. Suurteose esimese osa autor Andre Maaker muusika olemusest: „Võnge saab alguse pillikeelelt. Üks helilaine lükkab liikuma järgmise ja see omakorda puudutab ja paneb helisema kogu oma naabruse, tekitades nii vastu-, kõrval- ja lisaresonantsi. Nii võivad lained kord massiivideks kokku koguneda ja siis jälle kihtidena raugeda vaikusesse. Minu nägemuses on selles erilises helideookeanis ruumi kitarride laulule ja tantsule, ekslemistele ja taasleidmistele.“

Laur Joamets on kodu- ja välismaal kõrgelt hinnatud rock kitarrist ning suurepärane lugudekirjutaja. Ta on mänginud mitmetes ansamblites Eestis ja välismaal, viimastel aastatel on Joamets teinud silmapaistvat karjääri Ameerikas. Kuigi Laur Joamets on rohkem bluusikalduvustega, on ta mänginud ka USA tunnustatud kantrilaulja Sturgill Simpsoni ansamblis. Praegu kuulub ta USA rokkansambli Drivin N Cryin koosseisu. Kitarriookeani kohta arvab Laur: “Oma muusikaga on mul võimalik väljendada neid mõtteid, milleks sõnadest ei piisa.”

Helilooja, produtsendi ja muusikafestivalide “Orient” ja “Klaaspärlimäng” kunstilise juhi Peeter Vähi heliloomingut iseloomustavad stiililine mitmekesisus, kuulajasõbralik helikeel, meisterlik eksootiliste pillide ja elektroonika kasutamine ning lai tunneteskaala alates meditatiivsest-filosoofilisest rahust kuni barokse ja rokiliku motoorikani. “Kitarriookeani” kolmanda osa kohta märgib Vähi:

„Kirjanikud—kunstnikudheliloojad ei ela ideaalmaailmas, reaalsus jõuab kas teadlikult või alateadlikult nende loomingusse. Erand pole minagi. Olen „Kitarriookeanis“ kasutanud kaht leitmotiivi. Esimest, juba aastaid peas tiksunud vaid kahetaktilist kitarririffi, võiks tinglikult nimetada rahu ja armastuse motiiviks. Teise olen laenanud Šostakovitšilt, muusikateadlased on seda marsilikku teemat enamasti seostanud natsi-Saksamaa invasiooniga. Tänaste sündmuste valguses omandab kõik sootuks uue tähenduse…