Stephen Triffitt kui Sinatra taaskehastus - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

25/01/2016 Stephen Triffitt kui Sinatra taaskehastus

Arvustused Marje Ingel

Jõulujazzi viimane kontsert 16. detsembril Nordea Kontserdimajas oli pühendatud Frank Sinatra 100. sünniaastapäevale. Tema repertuaarist esitasid valitud palu Stephen Triffitt, Sofia Rubina ja Estonian Dream Big Band.
Kuulda kedagi laulmas ja isegi rääkimas nagu Frank Sinatra oli omamoodi elamus. Stephen Triffittil sujus Sinatra kehastamine nii ladusalt, et see hakkas mõjuma veidi ebatõelisena. Õnneks osales kontserdil solistina ka Sofia Rubina, kelle särtsakas kohalolek veenis, et sündmus toimub siiski olevikus.

 

Kõigi Triffitti oskuste hulgast, mis tema etteastet Frank Sinatra omale lähendasid, oli ehk kõige imetlusväärsem võime panna laulufraasid voolama niisama loomulikult kui laused kõnes. Seda kunsti valdas meisterlikult ka Sinatra ise ning just see teebki tema matkimise keeruliseks. Näiteks võis ta ootamatult ühe tekstirea lõpu ja teise alguse n-ö kokku vedada, tehes hingamis- ja mõttepausi hoopis mujale. Mehaaniliselt pähe õppides oleks seda raske matkida ning tulemus võiks kõlada puiselt. Hoopis olulisem, aga põhjalikku süvenemist nõudev töö on ära õppida Sinatra fraseerimisstiil tervikuna – mida Triffitt ilmselt ongi teinud. Pealekauba on ta omandanud Sinatra maneerid ja kentsaka huumorimeele, mistõttu tekkiski saalis istujal veider tunne, nagu oleks ta tunnistajaks identiteedivargusele.
Sofia Rubina oli kontrastina vägagi tema ise, särisedes energilisusest ning pakkudes nauditavaid scat-soolosid. Rubina ehedus Stephen Triffitti duetipartnerina pani tahtmatult mõtlema, missugune oleks Stephen Triffitt artistina siis, kui ta esindaks ainult iseennast. Annet tal kahtlemata leidub, kuid vaevalt õnnestub tal legendi varjust nüüd enam vabaneda, kui kogu maailm on harjunud teda pidama Sinatra parimaks kehastajaks.

 

Muide, Triffittist sai vokalist täiesti juhuslikult. Kui ta kümmekond aastat tagasi karaokebaaris esimest korda elus laulis Sinatra omaaegset hitti „New York, New York“, ütlesid kohalviibijad, et see kõlas väga Frank Sinatra moodi. Sarnaseid hinnanguid kuulis ta veel mujalgi teistelt inimestelt ning lõpuks saigi sellest tema põhitöö. Nüüdseks on ta legendi taaselustajana rõõmustanud tuhandeid kuulajaid mitmel mandril ning Jõulujazzi kontserdil lisandus nende õnnelike hulka ka paar tuhat eestimaalast.

 

Stephen Triffitt ja Estonian Dream Big Band, kaastegev Sofia Rubina

Kolmapäeval, 16. detsembril kell 19 Nordea Kontserdimajas