THE MOTOWN SOUND - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

THE MOTOWN SOUND Telliskivi Loomelinnaku sünnipäev!

Reede 27. august 21:30

Osta pilet

Koosseis:

Rita Ray vokaal
Robert Linna vokaal
Viktoria Hedman taustvokaal
Elina Hokkanen taustvokaal
Meelis Kesperi taustvokaal
Rasmus Raal kitarr
Joonatan Nõgisto bass
Kaspar Tambur klahvpillid
Ott Adamson trummid
Luiz Black perkussioon
Ingvar Leerimaa tromboon
Indrek Varend saksofon
Jason Hunter trompet

Reede 27. august 21:30

Osta pilet

Vaba Lava Kuva kaardil

25.- / 20.-
Alates 10.august 30.- / 25.-

Paljudele muusikaarmastajatele on legendaarne Motown sound 60ndaid defineeriv nähtus, mis ühendas r’n’b ja soul’i popmuusikaga. Eksimatult äratuntavad stiilielemendid – särtsakad tamburiinid, hoogsad bassiliinid ja gospelist mõjutatud vokaalharmooniad sündisid kõik Motowni Detroidi stuudios. See nähtus andis hoo sisse paljude artistide muusikakarjäärile ja muutis popmuusika ajalugu. Motown oli esimese muusikatööstuse suurtootjaid, kus ühe väikese maja katuse alla mahtusid nii laulukirjutajda, arranžeerijad, helistuudio ja -režissöörid, stuudiomuusikud, koreograadi ja reklaami masinavärk. Aastatel 1959-1971 andis Motown kõikidele lauludele signatuursaundi majabänd The Funk Brothers oma tunnusliku trummirütmi, puhk-ja keelpillisektsiooni ja vaheldusrikaste ning alati meeldejäävate meloodiajoontega. Tunnus-soundi rikastamiseks kasutati salvestustel kahte trummarit, 4-kihilist kitarrisaadet ja vokaalpartiide dubleerimist. Kuigi Motowni hitimeistrite tiim Dozier-Holland-Dozier lõi plaadifirmast lahku 1967. aastal, jätkus hitisadu läbi 70ndate ja võttis uusi artiste oma tiiva alla kuni 90ndateni. Firma tippartistidele Marvin Gaye, Stevie Wonder, The Temptations, The Commodores, The Jackson 5 ja The Supremes lisandusid hilisemas perioodis sellised tähed nagu Rick James, Boyz II Men, Erykah Badu ja Migos.

Kuigi Motowni helipildi mõjust Eesti varajasele popmuusikale on vähe teada, on seda suurem rõõm tõdeda, et meie muusikute noor generatsioon oskab hinnata algupäraseid popipärle ja eesotsas Funk Embassy plaadifirmaga on pandud alus retrolike kõlade kaasajastamisega uutele kuulajatele. Selliste artistide nagu Lexsoul Dancemachine ja Rita Ray looming on näidanud, et soul ja funk elab häid aegu ka tänapäevases digitaliseerunud ja elavusest eemaldunud muusikapildis.

Jazzkaarel tuuakse lavale suurejooneline Motowni revüüprojekt 13-liikmelise suurkoosseisuga, mille hoogne entusiasm haarab kaasa ka kõige skeptilisema kuulaja ja popi kuldaja hitid saavad uue särava kuue. Rita Ray ja Robert Linna koos taustvokaalidega hoolitsevad vokaalpartiide eest ja neile on toeks entusiastlik taustabänd koos Motownile tunnusliku puhkpilligrupiga. Tsiteerides Marvin Gaye hitti „Ain’t No Mountain High Enough“, ei ole ka meie noortele muusikutele ükski tipp liiga kõrge ega saavutamatu.