RICHARD BONA & ESTONIAN DREAM BIG BAND - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

RICHARD BONA & ESTONIAN DREAM BIG BAND USA-Eesti

Laupäev 04. märts 19:00

Osta pilet

Koosseis:

Richard Bona basskitarr, vokaal
Estonian Dream Big Band
Siim Aimla dirigent

Laupäev 04. märts 19:00

Osta pilet

Alexela Kontserdimaja

73.90.- / 63.90.- / 53.90.- / 47.90 / 43.90

Päikseline bassist ja laulja Richard Bona on end laulnud-mänginud eestlaste südameisse oma ansamblitega nii Jazzkaare kui Jõulujazzi kontsertidel. Bona võlub kuulajaid oma lihtsa oleku, hea huumorisoone, siira muusika ja lavashow-ga sulatades südameid igas maailmanurgas. Sel korral tuleb Richard Bona Eestisse, et teha esmakordselt koostööd Estonian Dream Big Bandiga ja pakkuda kuulajaile rikkaliku värviskaalaga vaheldusrikast muusikaelamust.

Maailmalavadel on ta oodatud esinema väga erinevate koosseisudega bigbändidest ja orkestritest duoni – viimasel ajal tuuritab ta Kuuba staarpianist Alfredo Rodriguezega ning on paarikümne aasta jooksul tiirutanud oma muusikaga mööda maailma esinedes kuue mandri kontserdilavadel.

Laiema kuulajaskonna leidis ta 1999. aastal albumiga „Scene From My Life”, misjärel äratas tema ere talent paljude meistrite nagu Chick Corea, Pat Metheny, George Benson, Bobby McFerrin tähelepanu, kes kutsusid Bonat nii stuudiosse kui ka kontsertidele esinema. Bona firmamärgiks said virtuoosne bassimäng ja üliarmsasti esitatud douala-keelsed laulud.

Järgmistel aastatel ilmunud albumid näitasid Bonat multikultuurse ja paljustiilse muusikuna, kes ühendas oma lugudes aafrika pärandi, popmuusika, bossanoova, bluusi ja jazzi. Praeguseks on Bonalt ilmunud kümme omanimelist albumit. Richard Bona on pälvinud 3 Grammy nominatsiooni ja Grammy auhinna parima nüüdisjazzi albumi kategoorias Pat Metheny ansambli liikmena plaadiga „Speaking of  Now” (2003), mille tarbeks Metheny kirjutas Bonale spetsiaalselt kolm laulu.

Richard Bona sündis 1967. aastal väikeses Kameruni külas Mintas. Lapsena mängis ta kitarri, kuid suurim muusikaline vapustus tabas teda hetkel, kui juba noorukina kuulis ühes linna jazziklubis Jaco Pastoriuse heliplaati. Sellest hetkest alates oli basskitarr Bona lahutamatu kaaslane. 22-aastasena siirdus ta õnneotsinguile Euroopasse. Peagi sai ta koduks Pariis, kus ta mängis koos selliste tuntud muusikutega nagu Didier Lockwood, Marc Ducret, Manu Dibango ja Salif Keita. 1995. aastal kolis ta Michael Breckeri õhutusel jazzipealinna New Yorki. Üürikese ajaga levis kuuldus tema erilisest talendist ning sõprust ja koosmusitseerimist tulid otsima kuulsused nagu Randy Brecker, Pat Metheny, Larry Coryell, Mike Stern, Steve Gadd, Herbie Hancock, David Sanborn, Paul Simon, Joe Zawinul ja Chaka Khan.

Bona on maailmakodanik, kes tunneb end koduselt nii Euroopas, Aafrikas kui Ameerikas ja on alati huvitatud ka kohalikust kultuurist. Oma esimesel külaskäigul Eestisse 2002. aastal lõunatas ta „Kuldse notsu” restoranis, kus mängis taustaks ansambli „Apelsin“ heliplaat ja õhtusel kontserdil põimiski ta oma improvisatsioonidesse fraase Mati Nuude laulust. Eesti on Bona südames – ta on esinenud Jazzkaarel ja Jõulujazzil aastail 2002, 2003, 2011 ja 2014.

Koostöö Estonian Dream Big Bandiga on esmakordne ning pole kahtlust, et Bona paneb muusikute silmad särama ja rahva rõõmustama, kaasa laulma ja tantsima. Dirigent Siim Aimlal ja Richard Bonal on publikule varuks ka üllatus!