Kirke Karja: Paul Hindemith „Ludus Tonalis” // La Litanie des Cimes (Prantsusmaa) - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

Kirke Karja: Paul Hindemith „Ludus Tonalis” // La Litanie des Cimes (Prantsusmaa)

Laupäev 23. september 20:00

Osta pilet

23.- / 15.-

Philly Joe's jazziklubi

Koosseis:

Kirke Karja klaver

Pianisti ja heliloojana otsib Kirke Karja eelkõige uusi kõlasid, loominguse liidrina jällegi huvitavaid kooslusi. Eestis veab Kirke 10-liikmelist Pae Kollektiivi ning Kirke Karja kvartetti, kuid rahvusvaheliselt on tal õnnestunud meelitada oma projektidesse mitmeid nimekaid välismuusikuid, kes löövad kaasa žanripiire ületavates koosseisudes Captain Kirke and The Klingons, Karja/Renard/Wandinger ning värskes KRW goes XL.  Eestit on Kirke esindanud paljudel mainekatel festivalidel, sealhulgas läbinud ülitiheda valikusõela pääsemaks esinema rahvusvahelistel jazzi tippsündmustel nagu jazzahead!. Heliloojana on Kirke looming kõlanud sümfooniaorkestrite, bigbändide ning erinevate kammerorkestrite ja ansamblite esituses. Lisaks omanäolistele soolokavadele on Kirke Karja astunud üles paljudel lavadel terve plejaadi Euroopa tippmuusikutega alates Verneri Pohjolast, Ludwig Wandingerist, Maria Faustist, Etienne Renardist, Liudas Mockunasest, Mikko Innanenist, Bojan Zst, Nick Smartist Pol Belardi, Mathias Eicki ja paljude teisteni. Viimastel aastatel on Kirke Karja esinenud paljudel mainekatel Euroopa festivalidel, nende seas on Jazzfest Berlin, Punkt, Südtirol Jazzfestival jne.

Sel korral astub Kirke publiku ette soolokavaga, kus saksa 20. sajandi suurkuju helilooja Paul Hindemithi looming põimub Kirke improvisatsioonidega. Seda kava on ta esitanud ka rahvusvaheliselt, muuhulgas Wiesbadenis toimuval festivalil Magnet, kus kontsert pälvis väga hea tagasiside. Mainekas muusikakriitik Henning Bolte (Jazzhalo, 2023) kirjutas: „Marulise jõulisusega võttis ta Hindemithi materjali süvitsi ja üksipulgi läbi ning tegi seda metsiku karmusega; sealjuures muutis algmaterjali hulljulge ekstaatikaga ning saavutas ainulaadse viimistletud etteaste, mamma mia!“

Koosseis:

Clément Janinet viiul
Elodie Pasquier klarnet
Bruno Ducret tšello

Kontserdi teises osas üles astuva Pariisis tegutseva trio La Litanie des Cimes (Tippude Litaania) moodustasid viiuldaja Clément Janinet, klarnetist Élodie Pasquier ja tšellist Bruno Ducret 2019. aastal. Põneva helikeelega koosluses on nauditavad nii improvisatsioonide lennukus, harmooniate ja meeleolude vaheldus  kui ka psühholoogiline sisevaatlus. La Litanie des Cimes muusikat on kirjeldatud kui maailma lõpust kõneleva katastroofifilmi heliriba, mida kuulatakse kõrgete puude otsast. Kolmik esitab Sügisjazzil muusikat oma uuelt albumilt “Woodlands”, mis on ilmumas septembris Ungari plaadifirma BMC alt.

Viiuldaja Clément Janinet on õppinud muuhulgas jazzviiuli guru Didier Lockwoodi juures ning koos temaga ka kontserte andnud. Clément vaimustus esmalt Aafrika ja Ladina-Ameerika muusikast, praeguseks tunneb ta end kodus erinevates muusikavaldkondades ning ta on esinenud tippmuusikutega nagu Han Bennink, Richard Bona, Mark Turner, Etienne Mbappe (kelle ansamblisse ta ka praegu kuulub) ja paljud teised. Viiuldaja ja helilooja on andnud üle 700 kontserdi 35 maal.

Klarnetist Elodie Pasquier osaleb paljudes muusikakollektiivides ja  juhib oma kvintetti Mona, kirjutades koosseisule ka muusikat. Duos OrTie musitseerib ta koos pianist Grégoire Gensse’iga ja kuulub The Very Big Experimental Toubifri Orchestra koosseisu. Muusikul on ka oma raadiosaade „Seul la mer“.

Tšellist ja kitarrist Bruno Ducret pole Eestis nii tuntud kui siin korduvalt esinenud tema kitarristist vend Marc Ducret, kellega nii mõnigi kord koos ka  kontserte antakse. Nagu teisedki trio liikmed kuulub Bruno arvukatesse moodsa muusika ansamblitesse ning ta on musitseerinud prantsuse uue jazzi koorekihti kuuluvate muusikutega nagu Louis Sclavis, Dominique Pifarelly, Hélène Labarrière jpt.

Täname: Prantsuse Instituut, AJC, Adami, Centre national de la musique ja Spedidam
Kontsert toimub koostöös agentuuriga Vapaat äänet.