Jazzkaar 2022 avamine: „Ood metsale” Joel Remmel & Peedu Kass ansambel - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

Jazzkaar 2022 avamine: „Ood metsale” Joel Remmel & Peedu Kass ansambel

Pühapäev 24. aprill 18:00

Osta pilet

25.- / 18.-
Alates 1. aprillist 30.- / 23.-

Vaba Lava Kuva kaardil

Festivali avakontserdil tuleb esitlusele Eesti jazzheliloojate – pianist Joel Remmeli ja kontrabassist Peedu Kassi – ühisteos, mis on pühendatud Eesti metsale, selle väele ja hoidmise vajalikkusele.

Mets on olnud eestlastele aastasadu müstilise väe ning rahu- ja turvapaik. Eestlane armastab metsaga suhelda ning sealt uut energiat koguda. Liigirikkad Eesti metsad on loodusliku tekkega, mida viimastel aastakümnetel on nõrgestanudintensiivne lageraie. Heliloojate duo Kass ja Remmel teos on ühtaegu ülistuslaul inimese eksistentsi toetavale loodusele kui ka terav bluus raielankidele. Kontserdi kuulaja saab kogeda siristavat metsvinti, tormituules või sae all murduvat mändi, igavikulist rabaväljade tühjust ja ilu.

Joel Remmel: „Mets suunab pilgu meist endist ja sageli ka pseudoküsimustest eemale ja kõrgemale. Värske õhk annab vaimujõudu ja kohati suisa hoomamatu mastaapsus seab paika perspektiivi.“ Kogenud matkaja Peedu Kass toob oma inspiratsioonina välja metsa kui üksinduse katedraali, kust juba meie esivanemad leidsid hingepaitust.“

Joel Remmel ja Peedu Kass mängivad koos ansamblis Anna Kaneelina ning jagavad lava ka Hendrik Sal-Salleri ja Raivo Tafenau bändis. Esimene ühine ülesastumine toimus ligi viisteist aastat tagasi Pärnu sanatooriumi hoovis, kus taaselustati Esbjörn Svensson Trio loomingut. Sealt alates on muusikuid sidunud arvukad projektid nii jazz- kui ka popmuusika skenel.

Heliteose live-esitust täiendab visuaalidega videokunstnik Tencu ning valguskunstnik Meelis Lusmägi.

Koosseis:

Joel-Rasmus Remmel klaver
Peedu Kass kontrabass
Martin Petermann trummid, spds sampler, etnilised löökpillid
Jaan Jaanson kitarrid
Aleksander Paal saksofon, flööt
Jason Hunter trompet, flüügelhorn
Marten Meibaum tšello
Hans Christian Aavik viiul
Bert Prikenfeld alias Bert On Beats elektroonika
Tencu videokunstnik
Meelis Lusmägi valguskunstnik
Kaur Kenk helikunstnik

Joel Remmel (1989) kuulub Eesti silmapaistvamate jazzpianistide hulka. Viimased kümme aastat on ta juhtinud omanimelist klaveritriot ja salvestanud sellega viis albumit. Ta on olnud viimastel aastatel hõivatuim Eesti jazzpianist, olles seotud erinvate jazz- ja popmuusika projektidega. 2020. aastal pälvis ta Eesti jazzi maineka auhinna Aasta Jazzmuusik ning aasta hiljem pälvis tema juhitud Joel Remmel Trio Aasta Jazzansambli auhinna. Muusikalist inspiratsiooni ammutab ta jazzilegendidelt nagu Herbie Hancock, Brad Mehldau ja Keith Jarrett, aga ka vaimulikust muusikast – kirikukoraalidest tänapäevase gospelmuusikani. Remmeli helikeel ulatub põhjamaisest meloodilisest jazzist nüüdisklassika väljakutsuvate helisfäärideni. Lisaks ohtrale heliloomingule on Joel osalenud ligi 40 heliplaadi salvestusel, juhtinud telesaadete saateansambleid, esinenud viimastel aastatel regulaarselt nii kodu- kui välismaal, andes keskmiselt 150 kontserti aastas. Edukas koostöö seob Joeli ka teatrimaastikuga – Draamateatri lavastuse „Lehman Brothers“ muusika on sündinud just tema osalusel ning menutükki esitatakse aktiivselt rohkele publikule.

 

Peedu Kass (1986) on Euroopa jazzmaastikul hinnatud kontrabassist, kes ületab mitmekülgse muusikuna žanripiire. Ta on teinud koostööd Euroopa ja Ameerika silmapaistvate jazzmuusikutega nagu Seamus Blake, Django Bates, Tony Allen, Marilyn Mazur jt. Tema loodud Peedu Kass Momentum pälvis auhinna Aasta Jazziansambli 2017 ning valiti esimese Eesti jazzikollektiivina esinema maailma suurimale jazzimessile „Jazzahead!“. Jazziõpingute kõrvalt on Kass tudeerinud heliloomingut Tõnu Kõrvitsa juures ning musitseerib muuhulgas ansamblites Miljardid, Erki Pärnoja ja Anna Kaneelina. Ta on komponeerinud muusikat sümfooniaorkestrile, bigbändile, televisioonisaadetele ning tema pillimäng kõlab enam kui 30 heliplaadil. Eelmise aasta suvel toimus Peedu teose „Hiiglase hällilaul“ esmaettekanne kontrabassile ja keelpilliorkestrile koostöös Tallinna Kammerorkestriga.