CÉCILE MCLORIN SALVANT USA
Koosseis:
Neljapäev 30. november 19:00
Osta piletAlexela Kontserdimaja
79.-, 69.-, 59.-, 49.-
Hinnad sisaldavad teenustasusid.
Teatraalne. Teravmeelne. Intelligentne. Selliste sõnadega saab iseloomustada Ameerika lauljannat Cécile McLorin Salvanti, praeguse aja üht isikupärasemat meelt ja mitmekülgsemat häält.
Alates 2010. aastal pälvitud esikohast Thelonious Monki nimelisel rahvusvahelisel jazzvokalistide konkursil ja sellele järgnenud debüütalbumist „Cécile & the Jean-Francois Bonnel Paris Quintet“ on Salvant lõiganud kõikvõimalikke muusikalisi loorbereid. Viis tema kauamängivat on olnud nomineeritud parima vokaaljazzi albumi Grammyle ja kolm – „For One to Love“ (2015), „Dreams and Daggers“ (2017) ning „The Window“ (2018) – on Grammy ka võitnud. Polegi midagi imestada, sest Salvanti hääl on helide küllusesarv. Tema stiili iseloomustavad käigu- ja toonivahetused, ühel hetkel võib ta pehmelt sosistada, teisel ulakalt hüüatada; ta suudab hoida ühtainsat nooti nagu võidupärga, samas aga hüpata retsitatiivi piirile; ta hääl liigub ühel hetkel justkui Ameerika mägedel, järgmisel aga libiseb see vaiksel veel, et siis panna fraasid-noodid korraga kukkuma ja hüppama. Ühes kohas kuuleme võimukat matrooni, teises siredat sireeni, kolmandas usalduslikku tütarlast – ja alati eksimatult Salvanti ennast. Osalt tuleb Salvanti lai haare tema heast intuitsioonist materjaliotsinguil – ta leiab ikka ja jälle huvitavaid lugusid, mida lauludena jutustada.
Jõulujazzil esitab Salvant oma kõige värskema, nii ajalooliselt, emotsionaalselt kui ka žanriliselt laiahaardelise kauamängiva albumi „Mélusine“ (2023) materjali. Mélusine on Põhja-Prantsusmaa ja Madalmaade folkloorist pärit naisolend, müütiline vetenaine, kes võib kanda mao- või kalasaba või siis hoopis linnu- või draakonitiibu. Mélusine’i nimi arvatakse tulevat ladina keeles meloodiat ja meloodilisust tähistavast sõnast. Tõesti, Salvanti musikaalsusest leiab selgelt midagi ühist Mélusine’i alatasa kõrgustesse või sügavustesse libiseva, ühtaegu meelelise ja müstilise kujuga. Lisaks muusikalisele varieeruvusele pakub „Mélusine“ ka keelelist kirevust: plaadil kõlavad prantsuse, inglise, oksitaani ja haiti kreoolkeel.