Balázs Bágyi New Quartet „Erik Satie jälgedes” - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

Balázs Bágyi New Quartet „Erik Satie jälgedes” Ungari

Pühapäev 29. september 18:00

Osta pilet

Koosseis:

Balázs Bágyi löökpillid
Sándor Soso Lakatos saksofon
Dezső Oláh klaver
Péter Oláh kontrabass

Pühapäev 29. september 18:00

Osta pilet

Elleri kool

18.- / 12.-

Trummar ja helilooja Balázs Bágyi on Ungari jazzilavadel hinnatud muusik, kes tuleb Sügisjazzile enda koosseisuga Balázs Bágyi New Quartet. Bágyi ainulaadne meloodiline mängustiil trummidel on alati emotsiooniderikas ja haarav ning võlunud muusikasõpru Euroopas, Ameerikas ja Hiinas. Kui tavaliselt mängitakse koos Bágyi heliloomingut, kuuleb Eesti publik ungarlaste tõlgendust Prantsuse minimalisti, pianisti ja helilooja Erik Satie’ loomingust.  

Balázs Bágyi New Quartet’i muusika põhineb post bopi elementidel ja kõlab nagu akustiline jazz. Trummari partnerid on selles kollektiivis Budapesti noorema põlvkonna silmapaistvad mängijad – saksofonist Soso Lakatos, auhinnatud pianist Dezső Oláh ja silmapaistev bassist Péter Oláh. 2016. aastal võitis kvarteti album “Homage to Shakespeare”, kus osaleb vokalist Kriszta Pocsai, rahvusvahelise žürii auhinna Gramofon, seejärel sai neist JazzMa.hu Aasta bänd.

Erik Alfred Leslie Satie  (17. mai 1866 – 1. juuli 1925) on prantsuse helilooja ja pianist, keda peetakse minimalismi üheks tähtsamaks eelkäijaks. John Cage on teda nimetanud oma olulisemaks mõjutajaks. Satie õppis lühikest aega Pariisi konservatooriumis kompositsiooni, kuid esines pianistina Monmartre kohvikutes ja kabareedes. 

Satie’ sõprade seas olid Ravel ja Debussy, viimane oli vaimustatud Satie’ elegantsetest harmooniatest. Satie’ ümber koondus prantsuse heliloojate rühm Les Six, mille ideoloogid olid Jean Cocteau ja Satie ning millesse kuulusid Georges Auric, Louis Durey, Arthur Honegger, Germaine Tailleferre, Darius Milhaud ja Francis Poulenc. Neid erineva loomingulise hoiakuga heliloojaid ühendas uudsusetaotlus, selge helikeel ja vastandumine slavismile, postwagnerismile ja impressionismile.

Täname: Tallinna Liszti Instituut – Ungari Kultuuri Keskus