AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

06/11/2020 Üksi viiekesi: Club For Five

Arvustused

Juba õnnis Ülo Kiple pidas üheks tähtsaimaks eelduseks igasuguste haiguste raviks üksindust. Jah, see oli suisa esimesel kohal. Üksindus – magamistuba vaikuse, pimeduse ja raadioga. Ei tea, kuidas see raadio teraapiliselt vaikusega kokku käib või käis, aga soomlaste Club For Five teeb teraapilisi hääli, mida isegi raadiost ei kuule. Seda juba kakskümmend aastat ja kümme aastat tagasi külastati Tallinnas ka Jazzkaart.

 

Tegelikult peaks a cappella koosseisude puhuks olema eraldi arvustaja, sest keeruline on ju puhuda sooja õhku, kui kogu koosseis teeb seda sama ehk puhub sooja õhku ning ainsaks instrumendiks on inimhääl ise.

 

Siiski, Club For Five’i bass Tuukka Haapaniemi näitas neljapäeval, sel 5. novembril Sügisjazzil KuMu auditooriumile, kuidas iga mees saab endale loop– ehk helikordusseadmete abil muusikat tekitada. Omamata selleks ühtegi instrumenti peale nonde samade pedaalide, mis heli kordama panevad ja mille peale saab omakorda uue heli salvestada.

 

Club For Five’i repertuaar… on mitmekesine ja kaasaegne. Sealt võib leida kõike alates F. Scott Fitzgeraldi hulludest aegadest ehk jänkide kuivseaduse päevi jazzist kuni saamide joiu või soomekeelse tänapäevase noorte popini välja. Koosseis ilmselgelt naudib oma tegevust iga viimase helini nagu see klubile kohane, aga seal, kus klubi ei eelda professionaalseid omadusi, on tollel viisikul see täielikult paigas. Lisaks tuli Club For Five kümnendi tagant taas tervitama lugudega, millest vast kaks-kolm võiks olla tavalisele raadiokuulajale tuttavad, seega ei tulnud lihtsal moel lati alt läbi jooksma. Tõenäoliselt oleks väikse seade järel kõlanud sama hästi ka mõni Eesti rahvalaulu teotus/töötlus või vabalt mõni Nublu ja Nöepi pala.

 

Inimhääl on vaba ja võimas. Kui mainida tuttavaid lugusid, siis eelinfo põhjal sai nende seekordses kavas lisalugu Dire Straitsi „Brother in Arms“ tohutu menu osaliseks. YouTube’is täiesti järelkuulatav.

 

Kõike seda soomlasele omases koduses hulluses. Eks ta olegi ju hullus, kui kahekümne aasta jooksul annab viiene koosseis välja 13 täispikka plaati – viimane, alles ilmumas olev, sisaldab Soome ja Rootsi kirikumuusikat. Seda kõike pelgalt vokaali asutades.

 

Keeruline on seda arvustada. Ma parem siis ei arvustagi.

 

 

Club For Five (Soome)

5. novembril 2020 kell 19.00 KUMU auditooriumis

 

Koosseis:

Maija Sariola – sopran

Susanna Lukkarinen – alt

Jouni Kannisto – tenor

Juha Viitala – bariton

Tuukka Haapaniemi – bass

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit!