Svefnljóð – une luule - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

11/03/2017 Svefnljóð – une luule

Arvustused, Publikuküsitlus Silvia Luik, Jaanika Vilipo.

Islandi muusika on sõnapaar, milles on midagi nii kutsuvat ja paeluvat. Kindlasti on Islandi muusika üks peamine märksõna, mille järgi me seda karget ja eksootilist saart teame. Islandi muusika, olgu see siis jazz, folk, rokk, pop või mõni uuema aja muusikažanr, suudab alati üllatada ja erineda, jäädes samas tugevalt islandipäraseks ja põhjamaiseks. Selle väikese saare energia mõjub inspireerivalt, selles pole kahtlustki. Maailmas ei leidu ühtegi teist paika, kus nii pisikese ala peal elab niivõrd palju andekaid muusikuid, kunstnikke ja kirjanikke. Island on saar, mis paneb looma.

 

Laupäeva pärastlõunal sattusid kuulajad Kumu auditooriumis Islandi võlumetsa või õieti lumest kattunud tuisusele väljale, vulkaanide keskele ja kuumaveeallikate äärde. Oma kodumaal kõrgelt hinnatud ja mitmete muusikaauhindadega pärjatud lauljanna Ragga Gröndal on erakordselt karismaatiline isiksus. Oma empaatilisusega ja naiseliku väega lõi ta Kumu auditooriumis erilise õhustiku. Elavad vestlused, stiilne huumor ja publiku kaasamine muusikasse tekitas kuulajate ning muusikute vahel ühesolemise tunde.

 

Ragga Gröndali loomingus põimuvad Islandi pärimus ja kaasaegne muusika ning lauljanna malbe ja nüansirikas hääl sulas ühte Guðmundur Péturssoni kitarrihelidega. Muusikute orgaaniliselt hingavat-elavat musitseerimist oli nauditav kuulata. Kontserdil tulid esitusele islandikeelsed lood, mis olid inspireeritud loodushäältest, uinumise tundest, inimese eksistentsist, müütidest ning emotsioonidest, nagu kurbus ja üksindus. Viimase albumi „Svefnljóð“ (2014) pealkiri ilmestab lauljanna loomingut: see on une luule, mis pakatab intiimsusest, naiselikkusest ja õrnusest. Ragga Gröndali sõnade kohaselt on tema muusika mõeldud täielikuks lõõgastumiseks, mistõttu palus ta saalis olnutel silmad sulgeda ning lasta enda meelel helidemaailma rändama minna.

 

Duo muusikas puudub liigne dramaatilisus. See kõik jääb kergeks, samas ehedaks ning on kaunis, kurb, endasse haarav ja tugevalt maalähedane. Just maalähedus ja tugev kontakt loodusega on see, mis kindlasti eestlasi ja islandlasi ühendab.

 

Kindlasti oli Ragga Gröndal & Gudmundur Pétursson kõige erinäolisem ja ehedam leid Talvejazz 2017 kavas.

 

Publikult kontserdimuljeid ja muusikalisi rännakuid kogusid Jazzkaare reporterid Silvia Luik ja Jaanika Vilipo.

 

Kadi (38), kultuuritöötaja: Mulle meeldis kontsert ausalt öeldes väga. Alguses tundus, nagu ei saaks kuidagi käima. Ilmselt sõltub see minust, mitte eelkõige esinejast. Ühel hetkel, kui Ragga Gröndal kaasas publikut erinevate lugude juurde, oli see eriti lahe. Pean silmas seda, et kui väiksematele kuulajatele õpetatakse erinevaid asju ja see õnnestub hästi, siis on emotsioon kuidagi eriti positiivne. Siis läks aina paremaks ja paremaks, aga kahjuks lõppes kontsert liiga vara ära. See on muidugi eestlastele väga omane, et alguses ei saa vedama ja siis ei saa pidama.

 

Lana, infotehnoloog: Kuulasin Ragga Gröndalit Youtube’i vahendusel ja selle põhjal otsustasin, et pean kontserdile tulema. Mulle väga meeldis.

 

Sven (43), transpordilogistik: Ei osanud väga palju oodata. Hästi tore ja südamlik kontsert oli. Mulle meeldis just see, et ta oma sellises õhulisuses ja pilvedes hõljuvas olekus ei läinud liiga igavaks. Et oli kogu aeg teatud pinge sees. Mulle väga meeldis.

 

Kerli (24), kultuurivaldkond: Kõige paremas mõttes selline äraviiv kontsert. Hästi mõnus oli. Ragga on muidugi väga karismaatiline isiksus. Hea üllatus oli.

 

Marju, kunstnik: Väga hea emotsioon oli. Kuna ma armastan Islandit, siis soovisin osa saada Islandi muusikast.

 

Leanne (35), muusik: Väga hea kontsert oli. Islandi armastus seob mind Islandiga. Muidu oleks võinud ju niisama kontserdile tulla, aga islandi keel meeldib mulle ja Björk meeldib ka.

 

Doris (48), õpetaja: Kontsert oli ilus. Teadsin, kuhu tulen, sest olen tema muusikat varem kuulanud. Tema muusika viib mõtted eemale, viib mind loodusesse. Ma arvan, et see oleks olnud kihvt, kui taga ekraani peal oleks Islandi maastikku kujutatud. Aga seoses lauljaga meenus mulle üks tuttav, kes suuresti Raggaga sarnaneb – ma mõtlesin temast.

 

Merle (74), pensionär: Kuulasin Ragga muusikat internetist, uurisin tema kohta ja jäin kontserdiga väga rahule. Tema muusika on ballaadilik, klassikaline ja rahustav. Uitasin oma mõtetes looduses ringi: tekkisid kujutluspildid veest, puudest, mägedest.

 

Katri: Sõnatuks võttis! Kontsert oli väga meeldejääv, kindlasti otsin Youtube’ist tema laulud uuesti üles, sest olen teda varemgi kuulanud. Kontserdi ajal hõljusin täpselt sellises une-eelses REM-unes, mul tekkisid külmavärinad. Palju jäi arusaamatuks islandi keele tõttu, kuid samas see puudutas mind.

 

Andrus (54), ajakirjanik: Mulle meeldis kontsert väga. See muusika tuleb selle inimese olemusest ja südamest, sellest maailmast, milles ta elab, seal ei olnud midagi võõrast. Ta laulab islandi keeles, mis mind üldse ei häirinud. Ta andis vahetult enne laulu ingliskeelseid vihjeid, mis olid arusaadavad. Pealegi on muusikal selline mõju, et saab mõelda ise juurde, millest ta laulab, seega viib see muusika alati iseendasse. Ma ei teadnud Ragga Gröndalist midagi, lihtsalt vaatasin, mis täna Kumus toimub ja tulin kohale.

 

Kaido (35), insener: Tulin siia oma elukaaslasega, kes on islandi kultuuri innukas austaja. Hiljuti veetsime Islandil ka oma puhkuse ning juhuslikult ostsime kaasa Islandi muusikute plaate ja seal hulgas oli ka Ragga Gröndali viimane album. Kui nägime, et ta tuleb Eestisse esinema, ostsime kohe piletid. Kontserdiga jäime väga rahule, ta on ju imeline vokalist ja soe inimene, kelle muusika viib rändama kaugele oma mõtetesse.

 

Ragga Gröndal & Guðmundur Pétursson (Island)
Kumu auditooriumis 4. märtsil 2017.

Koosseis:
Ragga Gröndal – laul, klahvpill
Guðmundur Pétursson – kitarrid

 

Vaata kontserdi fotosid siit.