Ilm Tallinnas pole veel jõululik, aga Jõulujazz on juba hoogu sisse saamas. 2. detsembri õhtul andis Shai Maestro Trio Kumus sütitava kontserdi, mis ei jätnud vist küll ühtegi kuulajat ükskõikseks. Publikuküsitlus tõi esile seinast seina erinevad arvamused. Kuulajate hinnanguid kogusid Marje Ingel ja Mariell Raisma.
Kirke Karja, pianist: Ma olen tegelikult väga suur selle trio fänn, aga ootasin kontserdilt ausalt öeldes midagi rohkemat – võibolla siis see saigi nö. saatuslikuks. Need lood, mida Shai Maestro loomingust varem olen kuulanud, on olnud mitmekülgsemad, praegu tundus kõikide lugude arendus sarnane, justkui sama malli järgi tehtud…
Aga mulle kohutavalt meeldis klaveri kõla. Ma ei olegi kuulnud, et keegi siin nii ulatusliku dünaamikaga mängiks, piano’d olid nii-ii ilusad ja valjud kohad olid ka… ilusad. Võibolla oli asi ka minu väga heas istekohas, ma istusin kohe helirežissööri kõrval, aga sound mulle väga meeldis.
Hanna, õpilane: Väga lahe oli! Mulle meeldis see, kuidas publikuga suheldi, et nad ei tõmbunud endasse, vaid rääkisid, mida nad teevad ja kuidas. See aitas kindlasti muusika sisu rohkem avada. Samas oli kõik see muusika nii kirglikult esitatud, et kujutluspildid tulid kohe silme ette, mõnus oli kuulata. Kangastusid erinevad kohad, kus me perega reisimas oleme käinud, näiteks Rooma tänavad või Pariisi turg või mingisugune rand kuskil. Väga rahulik ja muretu õhkkond oli.
Julia: Väga meeldis, see oli tegelikult ainuke kontsert, mille ma Jõulujazzilt sel aastal välja valisin. Homne tundus kuidagi liiga massidesse minev, tänane oli väga hea. Ja kuna ma olen ise Iisraelis mitu korda käinud, siis see vanaisa lugu selle kibutsi ja lambakarjuse teemaga kõnetas väga, see oli väga vahva, täitsa nagu elust enesest, kõik need mäestikud ja erinevad kohad. Pianisti ma teadsin juba varasemast ajast, mul pole küll tema plaate, aga kui nad nüüd siia uuesti tulid, siis mõtlesin, et võiks uuesti kuulama minna. See oli ainuke kontsert, mille ma Jõulujazzilt välja valisin, ja ma sain just selle, mille järele tulin. Elamus on käes!
Anders Hagberg,muusik, Jõulujazzi esineja: See oli tore kontsert, mulle meeldis. Kontsert oli tehniliselt väga kõrgel tasemel, eriti meeldis mulle trummimäng, minu meelest oli see väga gruuviv ja loominguline. Oli tunda, et tegemist on ehtsa bändiga, kes tõesti on koos aega veetnud ja tuuril olnud, seda hindan ma väga. Minu jaoks oli väärtuslik ka see, et muusikas oli kuulda lähis-ida juuri.
Mul endal on olnud õnne kohtuda suurepäraste muusikutega Indiast, Jaapanist ja nüüd Lähis-Idast. Mõnikord mõtlen, et kuulasin teismelisena palju eri kultuure kokkusegavat muusikat, 1970-ndatel, teate küll, kõik need bändid, mis klapitasid omavahel erinevaid elemente. Küllap see mõjutas mind tugevalt. Ja nüüd, kui avastan oma juuri ja identiteeti skandinaavlasest jazzmuusikuna, pakub mulle alati huvi mõnd teist kultuuri kohata. Sest kui sa näed kedagi, kes on sinust erinev, siis näed sa selgemini ka iseennast. See on umbes nagu peeglisse vaatamine – kui te suudate mu mõtet jälgida – sa näed kedagi teist nähes iseennast, sest mõistad erinevuste kaudu paremini, kes sa ise oled. See tõstatab palju huvitavaid küsimusi ja pakub muidugi ka põnevaid kõlakombinatsioone.
Kui aus olla, siis minu arust, kui me tahame tänapäeval muusikat edasi arendada, siis peame avama end helidele igasugusest muusikast üle kogu maailma. Mitte ainult eri aladelt geograafilises mõttes, vaid ka eri instrumentidelt ja erinevatest kombinatsioonidest. Jazz ei saa ju jääda mingiks muuseumimuusikaks, see peab edasi arenema. Nüüd elame me üleilmastumise ajajärgul ja meil on ligipääs igasugusele muusikale, kõik suurlinnad on multikultuursed, isegi Rootsi on praegu multikultuurne. Niisiis me seisame multikultuursusega silmitsi ning see peab kajastuma ka muusikas ja kunstis, sest minu jaoks on kunst selle ühiskonna peegel, milles ta on loodud.
Külli (43), konsultatsioonifirma töötaja: Nii „päris“ oli. Kõik mängisid oma osa välja. Väga tugev tervik, väga hea kontsert.
Hannah (16), õpilane: Eriti meeldis see, et nad suhtlesid publikuga. Nad elasid nii muusikasse sisse, et mul hakkasid pildid silme ees jooksma ning tekkisid seosed. Ka valgus oli saalis hea.
Priit (29), muusik: Viimati nägin Shai Maestrot Avishai Coheniga, sellepärast tulin ka nüüd tema bändi kuulama. Rütmikamad lood meeldisid. Soololugu oli ka ilus. Shai Maestro on tüüp teiselt planeedilt, maailmatasemel.
Madli-Liis Parts, Eesti Muusika Päevad: Selgelt on meeles Shai Maestro Avishai Coheni bändi koosseisus, mil ta mängis Coheni muusikat ja paistis silma tundliku ja tehniliselt väga hea pianistina. Nüüd, kolm aastat hiljem oli põnev kuulda Maestro enda muusikat tema enda trio esituses. Kumu kontsert mõjus kena tervikuna, kus oli ruumi erinevatele meeleoludele ja energiale. Rõõm on tõdeda, et vaid 26-aastane pianist on selget leidmas oma helilooja-käekirja, mille alged on loomulikult koduses heebrea ja ka araabia muusikas. Kontserdil kõlanu oli poeetiline ja mitmekihiline, nautisin väga ansambli ühist hingamist ja lugude dünaamilisi lahendusi, eriti kontserdi teises osas, näiteks muusikust õele pühendatud loos “Gal” või karjusest vanaisale mõeldes kirjutatud lisapalas.
Shai Maestro trio
2.detsember kl 19 Kumu auditoorium
Koosseis:
Shai Maestro – klaver
Jorge Roeder – kontrabass
Ziv Ravitz – trummid