Olukorra kiuste toimus Jazzkaar 2020 kogudes üle 9000 külastuse - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

21/10/2020 Olukorra kiuste toimus Jazzkaar 2020 kogudes üle 9000 külastuse

Uudised

Festival Jazzkaar 2020 sai eelmisel nädalal suurejoonelise lõppakordi jäise mandri visuaale ja muusikat ühendava kontsertetendusega “Antarktika 200”. Kuue riigi artistid andsid kuue päeva jooksul 27 vaimustavat kontserti. Koos lisaprogrammidega toimus festivali raames ligi 100 muusikasündmust ning festival kogus üle 9000 külastuse. 

 

31. korda toimunud Tallinna rahvusvaheline festival Jazzkaar rõõmustas publikut 9.-15. oktoobrini tuues erilisi muusikaelamusi Telliskivi Loomelinnakus Vabal Laval ja Fotografiska Tallinnas. Armastatud kodumaised artistid ja rahvusvahelised tähed andsid kontserte Tallinnas, Tartus ja Pärnus. Üle Eesti toimus traditsiooniks saanud linnaruumiprojekt ning publikut kostitati ka tasuta kontsertidega. Kokku toimus ligi 100 erinevat sündmust, mille korraldamisel oli abiks 80 vabatahtlikku. Olukorra kiuste kogus festival üle 9000 külastuse, millest kontserdipiletiga muusikasõpru oli üle 6000

 

Seekordse Jazzkaare emotsioonid ei vaibu niipea, suutsime tuua kodumaised ja ka rahvusvahelised jazzitähed oma truude kuulajateni tõestades, et ka keerulistel aegadel on võimalik tuua kultuurielamused vastutustundlikult publikuni ning panna seeläbi inimeste silm särama. Täname muusikuid, vabatahtlikke, partnereid, toetajaid ja vaimustavat publikut – meie kõigi koostöös sündis südamlik ja turvaline festival,” kommenteerib Jazzkaare eestvedaja Anne Erm.

 

Täissaalidele esinesid oma muusikalise kohtumise kümnendat aastapäeva tähistades Kristjan Randalu ja Vaiko Eplik, komeedina Eesti soul-muusika taevasse tõusnud Rita Ray oma ansambliga, hingestatud laulja-laululooja Anett ja rahvusvaheline muusikute seltskond eesotsas helilooja Raun Juurikasega, kes panid punkti tänavusele Jazzkaarele eriprojektiga “Antarktika 200”. Enim kõneainet ning tagasisidet pälvisid Norra populaarseim jazzvokalist Silje Nergaard ja klaverivirtuoos Espen Berg; skandinaavia maagiline supergrupp Rymden, kelle uue kauamängiva “Space Sailors” kava said tallinlased kuulda rootslaste järel Euroopas teisena; Niklas Paschburg sidus haaravaks tervikuks elektroonilise ja klassikalise muusika. Kõik Eesti artistidest pälvisid kiidusõnu. Kodumaised jazzmuusikud esitasid nii uusi kavasid kui värskeid albumeid, oli nii freejazzi kui ka traditsioonilisema jazzi kontserte. Festivalil tähistas laulja Kadri

Voorand koos keelpillidega 15-aasta möödumist oma esimesest esinemisest Jazzkaarel ning Liisi Koikson oma populaarse debüütalbumi 15. sünnipäeva. 

 

Lisaks põhikontsertidele andsid noored muusikud 5.-15. oktoobrini toimuva linnaruumiprojekti raames kontserte Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Viljandis, kogudes ligi 2000 külastust. Samuti toimusid 10.-12. oktoobrini tasuta kontsertide päevad, mis pakkusid helisevaid muusikaelamusi ning põnevaid diskussioone. Jazzijuttude paneelidest käsitleti artistide olukorda muutunud maailmas ning tutvustati muusikatööstuse telgitaguseid. Mõtteid jagasid Kadri Voorand, Kristjan Randalu, Maarja Nuut, Henrik Ehte, Raun Juurikas, Timo Palo jmt. Lisaks pakkusid elevust ja avastamisrõõmu plaaditurg, muusikaviktoriin ja jazzistaaride fotonäitused koostöös Viru Keskusega

 

Festivalile pani väärika punkti 15. oktoobril Forum Cinemas eriprojekt “Antarktika 200″, kus seoti üheks tervikuks mootorpurjelaev Admiral Bellingshauseni mereekspeditsioonil salvestatud jäise kuningriigi maastikuhääled ning elektroonika, jazzi ja klassikalise muusika helid. Esinesid Eesti jazzpianist, helilooja, arranžeerija ja muusikaprodutsent Raun Juurikas; Norra auhinnatud trompetist, vokalist ja helilooja Arve Henriksen; Šveitsi löökpillimängija Brian Quinn ning Veronika Portsmuthi kooriakadeemia kammerkoor ning helikogemust täiendasid CJ Kase eksootilised visuaalid. Kuidas tabati Antarktika olemus helikeeles? Vastab heliteose jaoks loodushelid salvestanud polaarrändur Timo Palo: “Jazzkaare lõppkontsert oli nagu audiovisuaalne rännak, mis viis tagasi valgele mandrile. Nagu ühele polaarrännakule kohane, oli selles erineva emotsiooniga hetki; oli jää ebamaist salapära, oli enese ära kaotamist ja taasleidmist, oli külma ja jäist kõhedust ja oli julguse taastumist ning helgeid kõrghetki. Need on polaarränduriga sageli kaasaskäivad emotsioonid ja üks õige polaarrännak ongi nagu emotsioonide kaleidoskoop,” kirjeldab Palo elamuse ehedust. 

Festivali koduks oli juba kuuendat aastat Telliskivi Loomelinnak. Sel aastal ootas publikut Fotografiska Tallinna ees spetsiaalselt festivaliks loodud keskus, kus asus nii infopunkt kui ka suurem üldala. Festivali ülevaid emotsioone toetasid erakordselt hea valgus- ja helikunstnike töö. Festivali fotograafid jäädvustasid artistide esinemisi ning melu enam kui 1500 fotole, mida saab vaadata festivali Flickr’i kontolt. Jazzkaare kodulehelt leiab vabatahtlike meediatiimilt üle 30 artikli, publikuküsitluse ja intervjuu artistidega. 

 

Festival Jazzkaar 2021 toimub 16.-25. aprillini 2021. aastal. Täna on teada, et festivalil esinevad Grammy võitja lauljatar Cécile McLorin Salvant, 2016. aastal Grammy nominatsiooni saanud trummarist laulja Jamison Ross (USA), sametise vokaaliga souli ja r’n’b artisti Avery*Sunshine (USA), ja paljud teised. Piletid on müügil Piletilevi müügipunktides ja internetis www.piletilevi.ee.  

 

Jazzkaar 2020 arvudes:
– 27 põhiprogrammi kontserti;
– üle 50 linnaruumiprojekti kontserdi;
– 12 tasuta kontsertide päeva sündmust;
– kolm Jazzijuttu;
– kaks fotonäitust;
– kokku ligi 100 muusikasündmust;
– muusikuid oli kuuest riigist;
– üle 6000 põhiprogrammi külastuse;
– 1970 linnaruumiprojekti külastust;
– üle 400 tasuta kontsertide külastuse;
– kokku üle 9000 külastuse;
– kuus kontsertpaika üle Eesti;
– üle 30 artikli, publikuküsitluse ja intervjuu Jazzkaare meediatiimi poolt;
– üle 1500 foto festivalist;

 

Festivalil Jazzkaar 2020 põhiprogramm:
“Antarktika 200” Raun Juurikas, Arve Henriksen (Norra), Brian Quinn (Šveits) & Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia kammerkoor; Anett; Dee Dee Bridgewater (USA) & Estonian Dream Big Band; Hanna-Liina Võsa; Niklas Paschburg (Saksamaa); NOËP; Ivi Rausi & Laura Põldvere; Jason Hunter Group (Eesti); JT Conception; Kadri Voorand Chamber Music Ensemble; Liisi Koikson; Peedu Kass-Theodor Sink; Raul Ukareda; Ramuel Tafenau; Rymden feat. Bugge Wesseltoft, Dan Berglund, Magnus Öström (Norra-Rootsi); Rita Ray; Siim Aimla Funk Band; Silje Nergaard & Espen Berg; Sooäär-Yaralyan-Ounaskari (Eesti-Soome); The Free Musketeers; Vaiko Eplik & Kristjan Randalu ning paljud teised!

Festivali peasponsorid on JURA, Jazz Pesulad ja Eesti Päevaleht. Aastatoetajad on My City Hotel, BMW, Tallink ja Aktaprint. Legendaarse jazzlaulja Dee Dee Bridgewateri kontserti esitleb Viru Keskus. Festivalikeskust aitasid püstitada Prike, Telliskivi Loomelinnak ja Fotografiska Tallinn. Toetavad Reval Café, Overall, MyFitness, Kodupaber ja ERR. Oma maade muusikuid aitasid Eestisse tuua Rootsi Suursaatkond ja Kuninglik Norra Saatkond. Festivali toetavad Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tallinna linn ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus.