Motowni eestimaine hingus - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

01/09/2021 Motowni eestimaine hingus

Arvustused Hanna-Greth Peetson

“Need lood on armastusest, selle algusest ja lõppemisest,” ütles Robert Linna Motowni repertuaari kohta. Suve sumedusele tõmbab liginev sügis hõlmad vaikselt kinni, kuid enne veel sai augustikuu viimase reede publik osa Vaba Laval Motowni armastusest. Edasine siin seilab selle armu lainetel.

Inimesed olid püsti, istuli ja ehk mõni isegi sellest energiast pikali. See oli pilt, mida poole kontserdi pealt sai Vaba Lava saalis näha, kui mitu kümnendit tagasi sündinud hitid jätkuvalt rahva saalis tantsima ja laulma pani.

The Motown Sound  tõi 1960. aastatel kokku soul‘i ja r’n’b popmuusikaga. Plaadifirmast sai peagi liikumine, uus muusika liik, mis on mõjutanud ajalugu oma sünnist peale. Motowni alla kuulus ka stuudiobänd The Funk Brothers, mis andis plaadifirma lugudele rohkem kui kümnendi vältel signatuursaundi.

Meie silme ees taaselustasid 13 Eesti muusikut selle fenomeni, sealhulgas kaks esivokalisti.

Rita Ray, noor jazzitalent, on viimaste aastatega oma häälega muusikamaastikul särama löönud. Tema hääl on tõesti midagi ebaeestlaslikku ja võimast, mis tohutult hästi Motowniga sobib. Teine vokalist sel õhtul oli Robert Linna. Tunneme teda koosseisudest nagu Elephants from Neptune, Kuradi Saar ja Lexsoul Dancemachine. Mees, kes naudib lava ja muusikat täiel rinnal ning seda on selgelt ka publikusse tunda. Rita Ray ja Linna duo on suurepärane dünaamiline kooslus Motowni toomiseks eestlasteni – omad inimesed maagiliste häältega.

Esitusele tulid hitid 1970. aastatest, mis on tuntuks lauldud teiste hulgas Marvin Gaye’, Stevie Wonderi ja The Jackson 5-i poolt. Kuna Motowni puhul on tegemist legendaarsuse kehastusega, siis oli publik lugudega hästi kursis ning juba esimestest akordidest tunti lood ära ning lauldi kaasa.

Kogeme kontsertidel tihti ka olukorda, kus artistid panevad publiku endaga kaasa laulma. Selline väike jazzi laulupidu, mis on asjakohane arvestades fakti, et järgmise aasta suurüritus arusaadavate olude sunnil edasi lükati. Kuna kontserdid on erinevad, repertuaar teine, siis kaasalaulmisega igav ei hakka. Eriti arvestades asjaolu, et publik kõlab päris kenasti ja U-Duurid kõrva üldpildis ei riiva. The Motown Soundi kontserdil keerati tavapärasele vint peale. Jõudis kätte aeg pianisti, Kaspar Tamburi soolo jaoks ja mis paistis esialgu naljana, läks reaalselt käiku. Täpsemalt öeldes mängis ta klahvidel viisijupi ja näitas rahvale, et lauldaks kaasa. Saalist ei tulnud väga piiksugi, kuid juba teise kutsungi peale võttis publik end kokku, tõstis oma lati kõrgemale ja laulis pianisti juhiste järgi kaasa. Värske ja lahe lähenemine. 

Kõik laval olijad nautisid kontserti. Seda oli näha Joonatan Nõgisto kaasa laulmistest, taustalauljate õnnelikust esinemisest ja Kaspar Tamburi energiast, kes säras keset lava. See andis publiku elamuse palju kaasa ja lisas kontserdile hoogu juurde. Tõeliselt õnnestunud koosseis ja kontsert.

The Motown Sound
27. augustil 2021 Vaba Laval

Koosseis:
Rita Ray – vokaal
Robert Linna – vokaal
Viktoria Hedman – taustavokaal
Elina Hokkanen – taustavokaal
Meelis Kesperi – taustavokaal
Rasmus Raal – kitarr
Joonatan Nõgisto – bass
Kaspar Tambur – klahvpillid
Ott Adamson – trummid
Luiz Black – perkussioon
Ingvar Leerimaa – tromboon
Indrek Varend – saksofon
Jason Hunter – trompet