Marten Kuningas ehk David Bowie 75: Terav nagu nuga - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

04/05/2022 Marten Kuningas ehk David Bowie 75: Terav nagu nuga

Arvustused Arvi Tapver

David Bowie oli tegelikult ju sünnipäraselt David Robert Jones, aga võttis lavanime 19. sajandi jänkilt, kes kasutas muljetavaldavalt suurt jahinuga. Map teagi, kuidas Marten Kuningas ennast Bowie´ga samastab, aga esitus oli terav nagu nuga ja ühtlasi muljetavaldav.

Arvestades sellega, et härra oleks sel aastal saanud 75 aastat vanaks, siis esmalt torkab pähe dilemma – esitades tema loomingut, mida võtta, mida jätta!? 

Loomulikult ootab rahvas saalis klassikaks saanud lugusid, ent seadagi on rohkem kui ühe eluea jagu. Üllatavalt produktiivne nagu Bowie oli.  

Kuninga puhul võiks isegi arvata, et Bowie ongi kunn, aga seekord tuli need saapad, mantel või muud rõivad täita omaenda Eesti poisil, kes aga sai sellega kenasti hakkama. Päris tõsiselt. Ei mingit lati alt läbijooksmist.

Tõsi, arvestades seda, et aastakese tagasi sai Marten Kuningas koos Robert Linna ja Jaak Sooäärega maha The Beatlesi tribuudiga, siis ei tohiks see üllatuseks olla. Vahemärkusena – mõlema projekti ühisnimetajaks lisaks Kuningale endale oli üks ja sama trummar, Kristjan Kallas. 

Siinkohal tasub ehk mainida Kuninga teise plaadi nime – „Praktiline mees“. Seda ta vast ongi.

Seekordne bänd oli Miljardid: Peedu Kass bassil, Raul Ojamaa kitarril, Tarvi Kull klahvpillil ja Kristjan Kallas trummidel, kellest juba juttu oli. Lisaks Erki Pärnoja kitarril. 

Ei tea, kuidas täpselt või kelle valikul see koosseis sündis, ent tundub kuidagi sümptomaatiline Bowie’ muusika esitamiseks. Elitaarne, eklektiline ja ühtlasi bowie’lik. Stiilipunktid annab siinkirjutaja julguse eest üleüldse selline ettevõtmine ette võtta. Kuna kuulajate ootused on sellistel juhtudel rohkem kui kõrged, siis on läbipõrumise koefitsient ka märkimisväärne.  Kuninga, Pärnoja ja Miljardite risk tasus end igati. 

Tagantjärele mõeldes ei oskagi välja tuua seda ühte või kahte lugu, mida justkui võiks nimetada õhtu tipphetkeks. On sel siis tähtsust, kas Mickey Mouse (1928. aastast ehk isegi vanem kui Bowie) on vanaks jäänud; kas major Tom saab veel ühenduse oma abikaasaga või kas ongi elu Marsil? Ilmselt mitte. 

Bowie oli fenomen. Kuningas on kuningas. Miljardid on bänd ja Erki Pärnojat teab vist igaüks Eestis. 

Ainus soovitus kõigile, mille Bowie läbi oma ema sõnade edasi andis, on – parem ärge jamage selle major Tomiga.

Marten Kuningas “Bowie 75”

Laupäev, 30. aprill kell 20.00, Fotografiska

Koosseis:

Marten Kuningas – vokaal, kitarr

Erki Pärnoja – kitarr

Raul Ojamaa – kitarr

Peedu Kass – bass

Tarvi Kull – klahvpillid

Kristjan Kallas – trummid

 

Vaata ka kontserdi galeriid