MARIS PIHLAP: ELEKTROONILINE METSHALDJAS - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

04/05/2023 MARIS PIHLAP: ELEKTROONILINE METSHALDJAS

Arvustused Hanna-Greth Peetson

Fotografiska Tallinna hämarasse, kuid õdusasse saali jõudis rahvas päeva viimasel tunnil sujuvalt mõnusa suminaga ning neid tervitas minimalistlik lava ning õrn valguskuma. Lavale astus Maris Pihlap – laulja, produtsent ja DJ ning Eesti Muusikaauhindade kahekordne nominent.

Kontsert algas õrnema elektroonilise rännakuga, milles oli tunda mõnusast pehmust. Edasi minnes tuli lugudesse juurde mõnevõrra tantsulist joont ning ja jõudu. Tema pärimusmuusika taust tegi ennast väga loomulikult publikule kuuldavaks. On tehtud väga lahedaid remikse elektroonikast ja folgist või popist ja folgist, kuid sellel kontserdil oli tunda mõnusaid folgi mõjutusi, mis ühtlasi ka peegeldused Pihlapi loomingu mitmekesisust.

Üks väga meeldejääv lugu oli instrumentaalteos “Sudan”. Kui seda hiljem järele kuulasin nii kõlaritest kui ka kõrvaklappidega, siis sai lugu kõige paremas mõttes uued värvid. Seega töötab see minu jaoks nii kontserdi fromaadis kui ka seadmete vahendusel kuulates, mida mõnikord kõikide lugudega ei juhtu. Kui ma peaks visualiseerima Pihlapi loomingut, siis tekib mu kujutlusse geomeetriliste kujundite kogum, mis on pidevas liikumises omavahel ühendatud taustsüsteemides, ja oluline asjaolu – kõik need kujundid on ümarate nurkadega. Ehk ta helikeelel on tugev selgroog tänu millele saab sellele tuua pehmust ja sumedust juurde sel viisil, et lugu kannab ikka edasi.

Kontsert oli ruumi poolest väiksem ja tänu sellele intiimsem. Kujutan ette, kui haaravalt kõlaks Pihlapi looming võimsamas ja suuremas formaadis – see on kontsert, mida ma tulevikus ootan. Küll aga ei olnud see laupäevase kontserdi formaat. Selle kontserdi eesmärk oli Maris Pihlapi kui artisti ja ka tema loomingu tundmaõppimine personaalsemas keskkonnas. Kui ta lugusid tutvustas, siis tema jutust oli tunda siirast tänutunnet ja põnevust õhtu osas.

Maris on nooremana üles astunud Jazzkaare linnaruumi projektis ja käinud saadud passiga kontsertidel lootuses, et ühel päeval on tal võimalus täiesti oma kontserdiga samal festivalil esineda. See on taaskord hea näide ühe muusikafestivali mõjust ja olulisusest. Need on võimalused on innustuseks muusikutele, eriti noortele. Festivalid on suurepärased platvormid, kus tutvustada uusi artiste ja tugevdada juba tegutsevaid muusikuid ning esitada seda kõike aktiivsele publikule, kes neid festivale usaldab.

Õhtu esimest osa lõpetav lisalugu oli Pihlapi üks kõige esimesi lugusid, mille ta on sample‘itest kokku pannes loonud. Tema esimene Jazzkaare kontsert sai lõpetatud ühe esimese looga üldse. Üks ring sai justkui täis – ilus, kui asjad nii lähevad.

Peale Maris Pihlapit jätkasid õhtut TIKS DJ’d. Meeleolu oli mõnusalt üleval ja ruumis levis tants. Koos öise vihmaga liikus ka publik mõnevõrra tempokalt kodudesse, kuid tõelised tiksujad nautisid festivali eelviimast õhtut veel tunde.

 

Maris Pihlap live & party feat. TIKS DJ’s
29. aprillil Fotografiska Tallinnas

Koosseis:
Maris Pihlap – laul, elektroonika
TIKS DJ’d

 

Vaata kontserdi pildigaleriid.