Laupäevaõhtune bluusiparaad: artistid lõid publiku vahtu - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

29/04/2024 Laupäevaõhtune bluusiparaad: artistid lõid publiku vahtu

Arvustused Kristiina Malm-Olesk

Jazzkaar tõmbab peo käima! Kui reedene muusikapidu ehk USA funkveduri MonoNeoni kontsert oli futuristlikum, siis laupäevane bluusiõhtu oli kui rännak eelmisesse sajandisse. Publikut ootas ees bluusiparaad eesotsas Eesti esimese vodevilli- ehk 1920. aastate USA-st pärineva varajase bluusiansambliga Kaisa Ling Thing. Laval olid veel armastatud bluusisõbrad Mait Malmsten, Kaidor Kahar ja Gerli Padar-Parmas. Küte oli korralik!

Esitusele tulid välismaised bluusiklassikud, mis olid pärit põhiliselt USAst, kuid mängiti ka kodumaist Tartu ja Tallinna autorite loomingut. Õhtu oli mitmes mõttes eriline. Esiteks, bluusi ei kuule Jazzkaare laval just väga tihti ja teiseks – lõpuks nägi laval ülikondades mehi! Punkroki taustaga Eesti bluusikuninganna Lingu-Kaisa, nagu ta enda kohta ütles, kirjeldas bluusi imetabaselt: „See on tunne ja ma pole kindel, et seda saab lihtsasti 12 takti sisse pressida. Kutsusin kokku bändimehed, kelle puhul tean, et neil on bluusi.“

Ling on täielik tulehark: temast pakatav elektriline energia ei jätnud kedagi külmaks ja isegi kõige tusasemal kontserdikülastajal pani särtsakas muusika jala nõksuma. Kes soovis, sai lava ees tantsu vihtuda ja tagasihoidlikumad nautijad ruumi tagaosas jalgu puhates muusikutele kaasa elada.
Kui tavapäraselt seostatakse bluusiga igatsev-melanhoolseid meloodiaid, siis publikul õnnestus kogeda bluusi erinevaid palesid. Kord oli muusika sütitav kui elektrilaine, siis aga melanhoolne kui magusmõrkjas südamevalu või mänguline kui koketeeriv naine. Jalustrabava häälega Lingi bluus oli enamasti rõõmsameelne, ülestõstev ja ekstaatiline. Oli tunda, et pala “Valge naine laulab bluusi” tõmbas publikul pulsi korralikult üles.

Kui rääkida külalisesinejate etteastetest, siis nemad tõid endaga kontserdikavasse kaasa ohtralt nüansse ja varjundeid. Armastatud näitleja ja tuntud bluusisõbra Mait Malmsteni esitatud B.B. Kingi „Help the Poor“ oli magusmõrkjas ja tundeküllane. Emotsionaalsust lisas klaverimängija Rene Pauli hingekriipiva vokaaliga etteaste, misjärel tele- ja raadioajakirjanik Kaidor Kahar lisas jälle vunki juurde.

Õhtu kulmineerus peagi 30. lava-aastat tähistava laulja ja näitleja Gerli Padar-Parmase särava etteastega. Tema tõi lavale nüansirohkust, meloodilisust ja tundeküllasust, aga ka rohkelt glamuuri ja energiat. Ja oh sa püha püss: kui Padar-Parmasega liitus Ling, oli tulemus veel eriti plahvatuslik. Tsiteerides Lingi, siis 2024. aastal juhivad Eesti riigis bluusi naised – publik oli selle tunnistajaks.

Eesti hinnatumaid muusikuid ja valget bluusimutti, nagu Ling enda kohta ütles, koondav Kaisa Ling Thing on tõeline pärl Eesti kergemuusikamaastikul. Bändiliikmete koosmäng ja soolod olid väga nauditavad, Lingi lavakarisma ja julgus aga midagi enneolematut. Ühel hetkel läks naine koguni lavalt publiku sekka laulma ja suhtlema. Nagu Ling ühes loos laulis, siis õige mutt ei hooli, tal on hoopis teise helistiku bluus. Kontsertõhtu lõpus nõustus publik üksmeelselt, et bluus sobib Jazzkaare lavale ikka päris hästi.

Bluusiparaad: Kaisa Ling Thing feat. Gerli Padar, Mait Malmsten & Kaidor Kahar
27. aprill 21.30, JAIK
Koosseis:
Kaisa Ling – laul
Rene Paul – klaver, laul
Argo Toomel – kontrabass, basskitarr
Peep Kallas – trummid
Vilho Meier – kitarr
Horn Element: Jason Hunter, Siim Aimla, Sten Valdmaa – puhkpillid
Gerli Padar, Mait Malmsten, Kaidor Kahar – külalised

Foto: Urmo Männi

Vaata kontserdi fotogaleriid.