KAUAOODATUD TAASKOHTUMINE VIKTORIA TOLSTOY’GA - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

16/12/2022 KAUAOODATUD TAASKOHTUMINE VIKTORIA TOLSTOY’GA

Arvustused Marje Ingel

26. novembri õhtul on Vaba Lava Jõulujazzi teise kontserdi ootuses. Ette astuvad festivali kunstiline juht Anne Erm ja Rootsi saatkonna esindaja, seejärel juba Janno Trump Clarity Ensemble ja Viktoria Tolstoy. Lauljatar ise väidab, et kohtus eesti publikuga viimati 15-20 aastat tagasi, ja ammugi oli aeg tagasi Eestisse esinema tulla.

Esimest korda kuulsin Tolstoy’d elavas esituses hulk aastaid tagasi Kõltsu mõisas. See polnud nii ammu kui rootslanna ise väidab, aga siiski tervelt 11 aastat tagasi. Maailmas ja ka Eesti jazzielus on vahepeal palju muutunud, aga nii Jazzkaar kui Viktoria Tolstoy on õnneks endiselt oma asja ajamas. Tookord oli Tolstoy seljataga laval terve muusikaline kahurvägi – Estonian Dream Big Band. Seekord Jõulujazzil sisaldab Clarity Ensemble keelpillikvartetti, mille hapralt värelev kõla Janno Trumpi seatud palades paneb lauljatari õhkama: „Beautiful!”.

Kontserdil kõlavad laulud on suuresti pärit Viktoria varasemast repertuaarist, mida ta viimastel aastatel pole esitama sattunud, ning ta väljendab oma tänulikkust võimaluse eest neid taas värskendada. Kavva on pikitud ka mõned lood Janno Trumpi sulest, mis haakuvad suurepäraselt Viktoria Tolstoy lauluvaraga. Oma kõlapildi poolest on Trumpi palad ja Tolstoy repertuaar üllatavalt sarnased. Mine tea, millest see tuleb – kas põhjus peitub selles, et mitmed Viktoria laulud on kirjutanud Trumpi ametivend rootsi bassist Lars Danielsson, või kostub mõlema helilooja käekirjast läbi mingi põhjamaisus.

Vahelduseks antakse lauljatarile puhkust ja pakutakse nautimiseks instrumentaalteoseid. Meelde jääb plinkiva valgusvoo katkendlikkust imiteeriva klaveripartiiga Janno Trumpi pala „Lighthouse”.

Muide, kui pärast kontserti panin mängima Janno Trump Clarity Ensemble’i albumi „Up North” ja kuulasin sealt pala „Reflections”, tundus vokaali puudumine lausa veider – selle loo lausetaoliselt liigendatud meloodiajoonis on niivõrd sobilik häälele või vähemalt puhkpillile, et klaver näib olevat pelgalt aseaine. Julgen ennustada, et sellel teosel on just lauluna potentsiaali saada üheks Eesti oma uutest jazzistandarditest.

Kontserdi edenedes kerkivad meeleolud üha ülevamaks. Kõlavad Seal’i hitt „Kiss from a Rose” Batmani filmist ja Viktoria Tolstoy ansambli pianisti Jacob Karlzoni kirjutatud „South”, kus Viktoria võimas hääl saab pikki noote lendu lastes terve saali täita. Laulu sõnad „I’m in heaven” tunduvad iseloomustavat kogu atmosfääri Vaba Laval.

 

Janno Trump Clarity Ensemble ja Viktoria Tolstoy

26. novembril kell 19.00, Vaba Lava

Koosseis:

Viktoria Tolstoy – vokaal

Janno Trump – basskitarr, helilooja

Joel Remmel – klaver

Ramuel Tafenau – trummid

Linda-Anette Verte – viiul

Mari-Katrina Suss – viiul

Ann Mäekivi – vioola

Andreas Lend – tšello