Aeg-ajalt on ikka muusikud kokku tulnud, et esineda samal laval. Suure Sügiskontserdi ajendiks sai silmapaistva džässmuusiku Helmut Aniko lahkumine manalateele läinud suvel.
Esinevad: Lembit Saarsalu, Tiit Paulus, Raul Sööt, Tiit Kikas, Peeter Rebane, Kate, Silvi Vrait, Toivo Unt, Aldo Meristo, Mart Soo, Aivar Vassiljev, Loit Lepalaan, Raivo Tafenau, Petteri Hasa, Mihkel Mälgand, Ann-Liis Talts, Marek Talts, Ain Agan, Tõnu Naissoo, Jaak Sooäär, Raul Vaigla, Villu Veski, Tiit Kalluste jt.
See oli 24. novembril aastal 1936 kui Estonia kontserdisaalis peeti Eesti esimest suurt jazzikontserti. Aeg-ajalt on ikka muusikud kokku tulnud, et esineda samal laval. Suure Sügiskontserdi ajendiks sai silmapaistva džässmuusiku Helmut Aniko lahkumine manalateele läinud suvel.
Väga paljud eesti muusikud on jaganud Helmut Anikoga (27.03.1947 – 07. 06.2003) muusikuelu rõõme ja raskusi. Ta oli üks neist rahutu vaimuga loojaist, kellel alati jagus uusi ideid ja pealehakkamist, et neid ka teoks teha. Helmut oli Eesti jazzi üks tugisambaid – multiinstrumentalist, ansamblijuht, arranžeerija, helilooja, organiseerija. Esimene pill, mida ta Laste Muusikakoolis õppis, oli akordion. Tallinna Georg Otsa nimelises Muusikakoolis lisandus flööt, kuid saksofoni ja vibrafoni õppis ta enamjaolt omal käel. Vajadusel võis Helmut ka klaverit, löökpille ja kontrabassi mängida.
Jazz hakkas teda huvitama juba 12-aastaselt. Oma sisukal loometeel mängis ta muusikat väga erinevates stiilides. Helmut Aniko on mänginud või kaasa löönud ansamblites Kevad, Baltika, Psycho, Andromeeda, Fix, Apelsin, Laine, TV ansambel, ER estraadiorkester… Lisaks arvukad oma ansamblid triodest orkestriteni, neist tuntumad kvartett TDK, New Winds, “Viru” varietee orkester, Ooperijazz…
Vajadusest oma ansamblite repertuaari avardada, hakkas ta arranžeerima. Ja tegi seda õige pea kadestamisväärselt hästi. Bigbändimuusika oli Helmuti üks nõrkusi, ta armastas seda meeletult ja arranžeeris ka oma orkestrite tarbeks. Helmut Aniko karjääri tipphetkedest tasub meenutada tema bigbändi menukat esinemist 1978. aasta Tbilisi rahvusvahelisel džässifestivalil.
Arranžeerimisest oli vaid samm oma loominguni. Instrumentaallugude kõrval on Helmut kirjutanud ka mõned laulud – “Jäälill ja täht”, “Suur Vanker”… Viimane pälvis Haapsalu “Valge daami” lauluvõistlusel aastal 2002 kolmanda preemia. 1999. aastal sai ta aga Suure Vankri preemia muusika eest lavastusele “Eluküsimus”.
1990ndate alguses ilmusid Helmut Aniko kaks LP-d “Meenutus”( Reminisence), “Helmut Aniko & His Vibproject” ning kümnendi lõpus trio CD “In the Sentimental Mood”, kus solist on Margot Kiis.
Helmutile meeldis koostööd teha lauljatega, nii on ta kontserte andnud ja salvestanud Els Himma, Marju Kuudi, Reet Kromeli, Margot Kiisi, Silvi Vraidi, Kersti Randoja, ja teistega.
Ka on ta erinevates koosseisudes üles astunud Soome, Ungari, Venemaa, Saksamaa jt. džässifestivalidel. Viisteist aastat oma elust pühendas ta “Viru” varieteele, olles seal muusikajuhi-orkestrijuhi ametis. “Viru” varietee oli omal ajal popim koht Tallinnas. Ka plaadile jõudnud VIBproject on Viru poiste orkester.
Viimase aastakümne tähelepanuväärne projekt oli “Ooperijazz”, mida ta pidevalt täiendas ja millega esines mitmel pool Eestis ja ka Soome Rahvusooperis. Ajapikku tekkis Helmutil Soomes mitmeid sõpru-koostööpartnereid. Ja et Tallinnas tuli korter loovutada omanikule, läkski ta elama Soome, kus ta õpetas Kuopio Konservatooriumis ja Rahvaülikoolis ning mängis jazzi sealkandi populaarses bändis Peterson Brass.
Eestis oli Helmut Aniko üks viimaseid partnereid pianist ja helilooja Rein Sammet (09.08.1936 – 13.01.2003), kes lahkus manalateele mõned kuud enne Helmutit. Koos esinesid nad mitmel korral lühima öö improvisatsioonivõistlusel Pärnus.
Eesti Jazzi suur sügiskontsert on austusavaldus meie andekatele muusikutele.
Piletid 80.- on saadavalt Piletipunktis ja Piletilevis.