AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

08/05/2003 Apple’i iTunes panustab ka jazzmuusikale

Uudised

Üllatuslikult menukaks osutunud uus muusikafailide müügikoht internetis pakub uute popalbumite kõrval peibutamiseks ka helinäiteid jazzikuulsuste uutelt plaatidelt.

Arvutikontserni Apple uus online-kaubamaja iTunes Music Store, kus pakutakse internetist alla laadimiseks muusikafaile hinnaga alla ühe dollari, on osutunud üle ootuste edukaks. Esimeseks kuuks püstitatud eesmärk – miljon müüdud muusikafaili – täideti 28. aprillil «uksed lahti teinud» poes avanädalaga.
Edu põhjuseks oletatakse olevat mitte hind (sama hinnatasemega müüjaid on internetis teisigi), vaid tarbijasõbralikkus.
Inimesed tohivad ostetud laule säilitada määramatu aja, nad tohivad neid mängitada kolmes Macintosh-arvutis ja ükskõik kui paljudes iPod pleierites. Samuti ei tehta neile takistusi lugude CD-le kopeerimiseks.
iTunes pakub praegu 200 000 lugu, mis pole kompresseeritud laialt levinud Mp3 formaati, vaid kvaliteedilt parema AAC meetodiga, mille arendas välja Dolby kompanii.
Avanädalal jäid peaaegu pooled lugudest ostjatest puutumata. Nüüd lisati veel 3200 laulu, sealjuures ka mõned uued albumid nagu folklaulik Jack Johnsoni «On And On», pimeda tenori Andrea Bocelli «Tosca» ja Fleetwood Maci «Say You Will».
Samuti on iTunesi veebiteenusesse oodata helinäiteid selliste tuntud jazzartistide nagu David Sanborni ja John Scofieldi peatselt ilmuvatelt plaatidelt.
Üks pisidetail veel: iTunes Music Store tegutseb legaalselt üksnes Ameerika Ühendriikide piires ning selleks, et muusikafaile kuulata, peate internetist download’itavat iTunes tarkvara jooksutama oma Macintosh-arvutil, mille operatsioonisüsteemi versiooninumber ei saa olla väiksem kui 10.2.5.