Alfa Collective andis festivalile perfektse lõppakordi - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

04/05/2022 Alfa Collective andis festivalile perfektse lõppakordi

Arvustused Kaisa Potisepp

Olles kuulanud Alfa Collective’i lugu “Second Plan” viimastel kuudel repeat’i peal, oli suur rõõm neid ka tänavuse Jazzkaare esinejate nimistus näha. Elevus kontserdi suhtes suurenes veelgi, kui ilmus nende EP “Hello Egg” ning muusikaajakirjanik Siim Nestor, kes on Alfa Collective’it varem nimetanud kõige huvitavamaks ja paljulubavamaks nooreks bändiks Eestis, kirjutas, et bänd teeb imelist muusikat, millesse tasuks uppuda. Kui bändi asutaja, laulja ja helilooja Anett Tamm kõige tipuks ka Jazzkaarel jagatud Eesti Jazziauhindadel noore jazzitalendi tiitliga pärjati, polnud küsimustki – Alfa Collective’i kontsert on tänavusel festivalil kohustuslik kuulamine!

Tahtmata olla liialt idealiseeriv, võiks siiski öelda, et kontsert ületas kõik ootused. Ootasin põnevusega Anett Tamme vokaali ja üldse lugude instrumentaali kuulmist live’is, kuid reaalsuses oli see etteaste täiuslik pakett kõigest, mis ühe kontserdi heaks teeb. Kava ülesehitus oli algusest lõpuni perfektsuseni lihvitud, arvestades erineva tempoga lugude vaheldumise ning lugusid kandva mõttega. Mõni laul voolas imekergelt üle ühest teiseks, mõne vahelist pausi ilmestasid Tamme kohati luulelised repliigid, mida oli täpselt nii palju, et publik järgneva looga samale lainele viia. Bändi lavaline olek oli aga sundimatu ja orgaaniline ning mõjus ülimalt professionaalselt.

Kontserdi lõpuks sai lõplikult selgeks ka see, et Anett Tamm sai aasta noore jazzitalendi preemia igati õigustatult. Alfa Collective’i looming on mitmekülgne: seob kokku noppeid erinevatest žanritest, loob unikaalse ja värske kõla ning lugude lüürika on mõtestatud ja sügav. Tamme vokaal on haldjalik, siidine ja sealjuures võimas – varem arvasin, et peale Liisi Koiksoni ei saa olla kedagi, kelle laulmist võiksin tunde kuulata, kuid Alfa Collective’i kontsert tõestas vastupidist. Kui lisada siia kompotti ka Anett Tamme lavaline olek ja karismaatilisus, oskus suhelda publikuga, vedada kontserti, kuid samas lasta ka ülejäänud bändil särada, võib julgelt öelda, et see muusik on lavale sündinud!

Ülejäänud bänd ei jäänud Tammele kindlasti alla ning tore lisa niigi heale kompotile oligi õhtu jooksul kuulda kõikide liikmete soolosid. Nii saime lisaks Tamme vokaalile lähemalt kuulda ka Taaniel Pogga klahvidel, Robert Nõmmanni bassil, Martin Petermanni trummidel ja Kristen Kütnerit kitarril. Need äärmiselt nauditavad hetked panid veelgi rohkem mõistma, kui andeka pundiga on tegu ja mida igaüks neist kõlale juurde lisab, kuid hindama ka seda, kuivõrd hästi nad laval kokku sulanduvad.

Olen otsekohene – hea meel on nende üle, kes sellel kontserdil olid, ning veidi kahju nendest, kes sellest ilma jäid. Hea uudis on aga see, et Alfa Collective on tõsist tuult tiibadesse saamas ning loodetavasti saab neid näha ja kuulda üha rohkem. Igal juhul on soe soovitus neil silm peal hoida, sest tulevik paistab Alfa Collective’il helge.

 

Alfa Collective

Pühapäev, 1. mai kell 18.00, Fotografiska Tallinn

Koosseis:

Anett Tamm – vokaal, klahvid, kitarr

Kristen Kütner – kitarrid

Taaniel Pogga – klahvpillid

Robert Nõmmann – bass

Martin Petermann – trummid

 

Vaata kontserdi pildigaleriid.