Pärast Norah Jonesi superedu Grammy-jagamisel, on suured plaadifirmad alustanud võidujooksu jazzihõnguga uute lauljate toomisel popturule. Uusim näide on Universalilt äsja miljoninaelase plaadilepingu saanud 23-aastane britt Jamie Cullum.
Jamie Cullum on pianist ja laulja ning kuna tegemist on mitte niivõrd popesineja, kuivõrd kindlasti jazzmuusikuga, tabas inglise pressi see uudis suure üllatusena. Jazziga ju raha ei teeni ja publikut ei kogu. Ajaleht The Times meenutas briti jazzilegendi Ronnie Scotti vana nalja: «Kuidas teenida jazziga miljonit?». Vastus: «Alusta kahest miljonist!»
Cullumi puhul nalja ei tehta. Universal sõlmis temaga lepingu neljale plaadile, millest esimene peab ilmuma juba tänavu sügisel. Universal on muuseas koduks mainekale jazzfirmale Verve, mille all on miljoneid plaate müünud Diana Krall. Konkurent Norah Jonesi plaadi andis aga välja konkurendi EMI alajaotus, samuti kuulus jazzplaadimärk Blue Note. Muuseas lunastas Universal lepingu Cullumiga väikeselt plaadifirmalt Candid Records, kellel oli noore lauljaga varem sõlmitud leping.
Veel pole välja kuulutatud, kas Cullumi plaadid hakkavad kandma Verve tunnust, kuid vaatlejad oletavad seda üpris üksmeelselt. Samuti on läbi imbunud fakt, et Jamie Cullumiga tegeleb Dickon Stainer, kelle käsi oli suurel mängus klassikavalla crossover-artistide Russel Watsoni ja neidudekvarteti Bond edu meisterdamisel. Seega on alust oodata kommertspotentsiaaliga seguprojekti.
Kuuldavasti konkureeris Universaliga Cullumi pärast ka teine suurfirma, nimelt Sony. Jaht algas pärast seda, kui noormees oma kulu ja kirjadega mullu avaldas plaadi «Pointless Nostalgic», kus kõlas Harry Connick jr. tüüpi nostalgiline swing segamini popmuusikalise jazziga.
See omakorda on inglise pressile andnud alust oletusteks, et sihik on võetud samale mitmemiljonipealisele publikule, kes ostis Robbie Williamsi bigbändiplaati «Swing When You’re Winning».
Cullumi plaadi kriitikast ongi kõlanud hinnanguid, et tea jääb kuhugi ekstravertse Connicki ja introvertse Kralli vahepeale. Briti press spekuleerib oletustega, kas suudab Jamie Cullum paremini läbi lüüa Ühendriikides kui Robbie Williams. Muu hulgas kasutatakse vahel kirjutites ka väljendit «jazz».