Marianne Leibur: “Viimased kuud on olnud paras pusle, kuid kui iga tükk omale kohale saab, siis on ikka hea tunne küll“ - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

08/12/2019 Marianne Leibur: “Viimased kuud on olnud paras pusle, kuid kui iga tükk omale kohale saab, siis on ikka hea tunne küll“

Intervjuud Reelika Vaiksaar

Noor laulja ja viiulimängija Marianne Leibur sai äsja valmis debüütalbumi, mida ta esitles 4. detsembril Jõulujazzil koos enda imelise ansambliga. „Keeruline oli leida suure ansambliga ühised salvestus- ja prooviajad, mis kõikidele sobiks. Aga lõpuks see ikkagi õnnestus,“ räägib lauljatar ettevalmistuse ühest katsumusest.

 

Marianne hakkas laulmisega rohkem tegelema alles 15-aastaselt, kuid laulmine ei olnud tal tol hetkel ainus hobi. „Ma mängisin ka viiulit ning käisin pikalt tantsimas ja trenne andmas JJ-Street tantsukoolis,“ ütleb neiu. Marianne arvab, et just tantsimine oleks olnud miski, millega tegelemisele oleks ta rohkem energiat pannud, kui laulmine poleks kaalukausil võitnud. „Kui ma poleks muusikuteed valinud, siis näeksin end tegelemas tantsimisega ja/või mõne organisatoorse alaga. Ilmselt oleks igapäevastes tegemistes hõlmatud ka noored ja lapsed.“

 

Ehkki laulmine ja tantsimine on neiule meeltmööda, jäi tal ühel hetkel aega väheks, mistõttu ei jaksanud ta füüsiliselt mõlema alaga tegeleda ning tegi oma valiku. „See valik tuli loomulikul viisil. Ühel hetkel oli muusikalisi tegemisi lihtsalt mingil määral rohkem ning mulle jõudis kohale, et kahte asja täie rauaga teha ei jaksa,“ seletab ta enda valikut.

 

Kuigi jazzmuusika meeldib Mariannele väga, ei taha ta ennast stiililiselt piiritleda, kuigi jazzis on tema jaoks siiski suur võlu olemas. ,,Üks põhjus, miks ma olen ka ise jazzmuusika juurde jäänud, on see nauding, mis kaasneb, kui oled koos teiste jazzmuusikutega laval. Kogu aeg võib juhtuda midagi uut ja spontaanset ning ühise koosmängu tulemusel on iga esitus ainulaadne,“ räägib neiu. Olgugi et kõik pole alati otsast lõpuni nooti kirjutatud, ei ole noorel lauljataril lavale minnes teadmatuse pärast hirmu. Marianne hindab seda, kui esituses säilib mängulisus, vabadus ning ehedus.

 

4. detsembril esitles Marianne enda debüütalbumit Jõulujazzil ning sellega kaasneb ka teada-tuntud ärevus. „Jah, muidugi ma olen seda hetke oodanud! Otsest hirmu ma ei tunne, vaid pigem on soov, et kõik õnnestuks ning jääksin lõpptulemusega rahule. Üks asi on see, mis on plaadil, teine on see, kuidas see kõik kontserdil kõlab,“ ütleb ta ja lisab rahulolevalt, et ansambliliikmed on tal suurepärased muusikud ning usaldab neid.

 

Ansamblis on kuulda praeguseid väga populaarseid tegevmuusikuid, mis on olnud ka üheks suurimaks proovikiviks. „Keeruline oli leida muusikutega ühised salvestus- ja prooviajad, mis kõikidele sobiks. Aga lõpuks see ikkagi õnnestus!“ ütleb ta ning jätkab lustakalt: „Ajaplaneerimine on mul justkui hobi. Kogu aeg tuleb midagi paika sättida ning see, et kogu ansambel kokku saada on ka omamoodi hasart. Teen mõnikord eraldi tabeli, kogun infot ja lõpuks joonistubki sealt välja see paar tundi kokkusaamiseks.“

 

Debüütalbumil on ka laul „Eile, täna, homme“, mis on Marianne jaoks eriti südamelähedane. „Enne seda olen ka varem kirjutanud laule, aga see oli esimene, mille üle olen väikestviisi uhke, et tegin sellise loo. Ma mäletan, kui esimest korda mängisin seda laulu klaveriga ennast saates, siis see tundus pigem läila ja mul polnud väga suurt usku sellesse, kuid suure ansambli esituses võttis  hoopis teise ilme,“ räägib Marianne. Loole on valminud ka muusikavideo, kus ilutseb 1926. aastast pärit uhke purjelaev Hoppet.

 

Lisaks oma lauludele on Marianne albumil ka teiste muusikat. Plaadile on jõudnud Joel Remmeli kirjutatud lugu „You’re Welcome to Stay“, mis Marianne tehtud sõnadega sai eestikeelse pealkirja „Kallis pilt“. „See on meloodia, mis jäi esimest korda kuuldes meelde ja kuklasse kõlama  – see lugu liigutas mind väga tugevalt.“ Lauljatar täiendab end sel aastal ka Stockholmi Kuninglikus Muusikakõrgkoolis. „Ühes grupitunnis pidime kõik tooma näiteks ühe loo, mida laseksime tulnukal kuulata, kui talle peaks seletama, mis on hea meloodia. Mul ei läinud kaua aega, kui jõudsin järelduseni, et tahan Remmeli lugu lasta,“ ütleb ta.

 

Kevadel toimus Riga Jazz Stage 2019, kus Marianne võitis endale õiglaselt väljateenitud auhinnad – esimese koha ja Raimonds Paulsi poolt antava eripreemia. „See oli ausalt öeldes väga ootamatu. Mul oli hea meel, et sain üldse eelvoorust edasi. Seal oli niivõrd rahvusvaheline seltskond koos ning häid lauljaid oli mitmeid. Ja sama, mida tooksin välja ka näosaate puhul, et sa ei tea kunagi kohtunike maitset ette,“ ütleb ta ning lisab, et võit oli kindlasti motivatsiooniks ja enesele tagasiside märgiks.

 

Mariannet on saanud näha oktoobrikuust alates igal pühapäeval TV3-s, kus ta osaleb saates „Su nägu kõlab varsti tuttavalt“. Neiu on saates olles tundnud, et tema jaoks on kedagi teist raskem jäljendada kui jääda laval iseendaks. „Sellest olen väga selgelt aru saanud, et mulle meeldib rohkem olla mina ise kui keegi teine. Olgugi et mõni kehastus ja esitus on olnud vägagi nauditav, siis on olnud ka neid numbreid, mida hea meelega ei teeks enam kunagi,“ ütleb ta lõbusalt.

 

Uus aasta koputab varsti uksele ning kui peab 2019. aastale tagasi vaatama, siis enda suurimaks õnnestumiseks peab Marianne plaadi valmimist. „Ma aasta alguses isegi otseselt ei mõelnud sellele, et aasta lõpuks on plaat valmis. Ma lihtsalt teadsin, et see tuleb millalgi, sest materjal oli peaaegu koos. Aga  suve keskpaigaks olin täiesti kindel, et tahan detsembrikuuks esimese albumi valmis saada. Sügisel mingi hetk mõtlesin, et kas see on ikka võimalik, aga tegelikult on kõik võimalik! Koolipäevad Rootsis, esinemised Eestis, plaaditegu, näosaade… Viimased kuud on olnud paras pusle, kuid kui iga tükk omale kohale saab, siis on ikka hea tunne küll. Ajaplaneerimise ‘’hobi’’ aitas sellele kaasa!“ ütleb ta naerdes.

 

Marianne Leibur & Ansambel (Eesti)

4. detsembril kell 19.00, Eesti Kunstimuuseumis

 

Koosseis:

Marianne Leibur – vokaal, viiul

Arvo Leibur – viiul

Linda-Anette Verte – viiul

Ann Mäekivi – vioola

Andreas Lend – tšello

Joel Remmel – klaver

Kalle Pilli – kitarr

Heikko Remmel – kontrabass

Ramuel Tafenau – trummid

 

Vaata kontserdi galeriid SIIT!