Kitarrist Jaak Sooääre koostöö põhjamaiste viikinglike muusikutega on kandnud huvitavat vilja. Mitmesugust põnevust võib siit leida.
“Dünaamiline” oleks vist kõige õigem sõna iseloomustamaks sellel plaadil kõlavat jazzi. Muusikute ring on rahvusvaheline: kitarrist Jaak Sooäär Eestist, kontarabassist Thommy Andersson Rootsist ja trummar-elektroonik Karsten Mathiesen Taanist, lisaks veel külalisena kitarrist Pierre Dørge Taanist.
Sooäär ise nimetab siin kõlavat muusikat seiklusjazziks, mis on üsna tabavalt öeldud. Pulseeriv, rahutu energiavoog (näiteks “ Vikingology” trummisoolo), mis katkestab temaatilise faktuuri, toob sinna kaose tasandeid. Kuristiku-kaose serval balansseerimine loob kuulajas hapra tunde, et helide maailm võib tühjusesse pudeneda, ent siis toob temaatilise materjali taasilmumine “maisema pinna”.
Fantaasia ootamatud keerdkäigud ja tämbrikatsetused panevad kuulaja kõrvu – kuuled kitarri kriipimist ja kaunist meloodiat, mis on kokku nagu aeglane teispoolsuse heiastus (“Snow In The Car” ). Mänglevad rütmid (“Roller Coaster”), kus rangelt korrastatud faktuurid lagunevad vabamateks mõtteuitamisteks, et lõpupoole jälle kokku koonduda.
“Dynamo Trilogy” 1 ja 3 ning “Three Bananas” on silmatorkavalt tämbrikirevad. Jazzile nii omased soolod, kus mängukunsti ja trikke näidatakse, lõhuvad muusikalist korrastatust omal kombel, seetõttu on struktuur vabam ja põnevam. Omapäraste veemulksude ja põgusa orientaalse (või pigem putuka suminat meenutava?) ornamentikaga algab “Some Other Forest”.
Päris ootamatu üllatus on plaadi lõpulugu “Cleaning Up My Mind”, kus free-jazz’i impulsiivsuse sekka kostab ka tolmuimemist ja muusikute lauluhääli. Viimane meenutab natuke ekskurssi Meredith Monki hääleeksperimentide radadele, ent on siin groteskses džungliloomade kuues. Reverse’i kasutamine võimendab groteski veelgi ja mõjub värskelt. Neile, kes naudivad free-jazz’i jõulisust ja impulsiivsust, peaks see plaat andma positiivse energialaengu.
Mirjam Tally
NB! Plaat on saadaval Laseringi kauplustes