Õhtu nael oli USAst Eestisse lennanud Napoleon Maddox, kes Eesti lastele erinevates koolides üle me maa beatbox‘i kunsti oli tutvustanud. Maddoxi koostöö tunnistuseks ühines viimaseks kolmeks lauluks muu musikaalse seltskonnaga Eesti esimene beatbox-ühendkoor. Toimunut kirjeldab Helene Urva.
Kujutava kunsti ja jazz‘i armastajate rõõmuks leidis 19. aprillil taas aset jazzikuu kunstipäev. Kirsina koogi peal mõjus KUMUs põnev koorimuusika ja beatbox‘i ühinemine Otsa jazzmuusikute kaasabil. Kontserdi alguses jagati kätte ka diplomid jazzikuu plakatikonkursil osalenud lastele. Sündmuse esimene pool keskendus ETV Lastekoori Aafrika-laulukestele ja muule põnevale kooriloomingule. Vahepalana musitseeris Tuuli Tauli vokaali ja Siim Aimla professionaalse kõrva alluvuses Otsa kooli jazzansambel.
Publikut küsitles ja oma arvamust jagab lugejaga Helene Urva.
Õhtu nael oli siiski USAst Eestisse lennanud Napoleon Maddox, kes Eesti lastele erinevates koolides üle me maa beatbox‘i kunsti oli tutvustanud. Maddoxi koostöö tunnistuseks ühines viimaseks kolmeks lauluks muu musikaalse seltskonnaga Eesti esimene beatbox-ühendkoor, kusjuures päris viimasteks paladeks tulid teiste seas lavale ka seni Eesti ilmselt tuntuim beatbox‘i mees Rei Matis, Sofia Rubina ja Denise Fontoura. Kirju seltskonna viimane lugu oli Maddoxi sulest – „Homestead.“ Karismaatiline jazzmuusik ütles, et selle Eesti kogemus on pannud teda kodu tähendust ümber hindama. Publikuhuvi oli kahtlemata suur, inimesed istusid treppidel ning saali toodi lisatoole.
Villem (13) ja Priit (13), õpilased: „Meile meeldis eriti viimane laul (Maddoxi hip-hop ballaad „Mu kodu,“ soleeris Sofia Rubina). Alguses mõtlesin küll, et natuke vale kontsert – liiga jazz oli minu jaoks. Lugesin ajalehest selle kontserdi kohta, siis kutsusin sõbra ka.“
Kristina (22), üliõpilane: „Väga lahe kontsert! Tunne, feeling, oli hea. Sõbranna kutsus ja ma ei teadnud üldse mida oodata, tulin ilma igasuguste ootusteta. Minu arust ETV Lastekoori esitus, kus nad tegid liikumisega lugusid, oli parim osa. See oli imetlusväärne, kuidas nad suutsid seda kõike üheskoos teha ja sealjuures veel laulda.“
Katja Saksamaalt (30), koolitaja: „See oli suurepärane, ma ei oodanud midagi sellist! Kõige parem oli tüdruk, kes viimases loos laulis (Sofia Rubina). Wow! Me oli lihtsalt muuseumi külastamas kui kuulsime, et selline sündmus toimub. Ma olen väga rõõmus, et tulime, kuid kahjuks sõidame me homme tagasi, nii et rohkematest Jazzkaare üritustest me osa ei saa võtta.“ (tõlgitud inglise keelest)
Aet, IT-valdkonnast: „Mul oli muidugi väga uhke tunne, et minu õepoeg võitis plakatikonkursi ja kõigil olid tema pildiga pluusid seljas! See viimane lugu oli kõige ägedam. Napoleon meeldis mulle ja see, mida ta suutis meie vaiksete eestlastega teha. Eelmine aasta oli talendijahi saade, siis sain esimest korda teada, et eestlased ka sellist muusikat teevad. See poiss esines täna ka siin, kes beatboxi saates välja tõi. Selles mõttes on lahe, et tehakse sellist asja, mis pole võib-olla eestlastele tavapärane.“
Kristiina (17), Rakke Gümnaasiumist: „See kontsert oli minu meelst super! Mulle meeldis muusika ja see, et seal oli palju energiat. Ma laulsin beatbox kooris ja väga mõnus oli laval olla. Me tegime proovi ainult ühe korra koolis ja siis siin. Aga närvi ei olnud üldse sees, sest kõik nautisid seda, mis nad tegid. Kontserdi esimesest poolest meeldis mulle väga Tuuli enda tehtud laul, ta on väga andekas!“
Laura (15), Rakke Gümnaasiumist: „Mulle meeldis! Äge! Kõige parem osa oli see, kus ise sai osaleda, ma laulsin samuti Tallinna Beat Box kooris. Kõik tuli nii välja, nagu tahtsime. Napoloen on väga hea õpetaja – innustav. Ma poleks iialgi arvanud, et ma suudan midagi sellist teha. Ma tegin esimest korda beatboxi. Kogu kontsert oli huvitav ja mõnus.“
Villem (8), õpilane: „Tore oli! Mulle meeldis kõige rohkem Napoloen. Ma ise ei tee beatboxi, ma mängin trumme.“
Kalle (24), ehitusinsener: „Mulle meeldis viimane lugu kõige rohkem, sest ta erines laiast massist. Ma pole Eestis midagi sellises kompotis varem kuulnud, võiks veel kuulata. Eesti beatboxer oli ka lava vasakus nurgas viimase loo ajal, aga tema pole midagi sellist veel meil korraldanud. Ilmselt ongi vaja, et tuleb kaugelt maalt üks karismaatiline kuju ja saab rohkelt tähelepanu millegi põneva korraldamiseks. Kui soliste mitte arvestada, siis beatbox‘i lapsed, ei jõudnud üles soojeneda ja ei läinud väga vooluga kaasa. Muidugi olid paar toredat erandit ka… Ma arvan, et koorilaule sai alguses liiga palju – ETV Lastekoor on väga hea koor, aga oma repertuaari esitamas saab neid ka muul ajal kuulata. Ma usun, et kui beatbox‘il oleks suurem rõhk olnud ja Maddox ise oleks rohkem beatboxinud, oleks ka publik paremini kaasa tulnud. Minu jaoks jäi kontserdi ülesehitus pisut eklektiliseks.“
Kristi, ravimimüügi valdkonnast: „Meile väga meeldis. Väga tore sissejuhatus jazzmuusikasse, lastele stardiks. Mulle meeldis see osa, kus beatbox oli kooriga koos. Seda me tulimegi siia kuulama. Koor oli väga lahe. Alates esimesest laulust mulle väga meeldis – aafrika elemendid spirituaalidest ja muu. Meil on peaaegu igaks päevaks mõni jazzkaare kontsert välja vaadata.“
Laura (17), õpilane: „Mulle meeldis Sofia Rubina, ta on kõige lahedam, ma armastan ta häält – see on mahe! Tütarlaste koor mulle meeldis ka väga. Liigutuste värk oli natuke sürr, aga nende hääled olid nagu inglitel.“
Anti (49), tootmiskvaliteedi alalt: „Kõik meeldis tegelikult. Eriti meeldis Lastekoor. Näha oli, et laval olid tõelised eestlased – ei ühtegi üleliigset liigutust.“
Dolores (14) ja Sandra (15), ETV Lastekoorist: „Väga lahe oli, et sai beatbox‘i teha. Midagi päris sellist me pole kooriga varem teinud. Need lood, mis me alguses esitasime, olid meie tavalisest repertuaarist, aga Maddoxiga koos tehtud lood olid uued. Kooriga biitboksida on minu arust tavalisest koorilaulust natukene lihtsam, sest eri grupid teevad lihtsalt erinvaid rütme. Kui Maddox üksinda tegi beatbox‘i, tundus raskem. Ta käis sügisel ühe korra proovis meid õpetamas ka.“