Muusikatöösturid endiselt hädas internetiga - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

06/05/2003 Muusikatöösturid endiselt hädas internetiga

Uudised

Inglismaal läbi viidud uuring väidab, et seal kõrvetavad fännid aastas üle 100 miljoni CD näpatud muusikaga.

Inglise suurimaid heliplaadifirmasid koondava katusorganisatsiooni BPI (British Phonograpihic Industry) poolt tellitud uuringus võeti vaatluse alla 1440 internetikasutajat ja 1000 inimest, kes laadivad endale veebist alla muusikafaile.
Tulemused annavad alust väideteks, et Inglismaal on 5 miljonit inimest, kes aktiivselt tegelevad endale muusika hankimisega internetist. Igaüks neist omandab sel viisil kuus keskmiselt 19 muusikapala, mis kokkuvõttes tähendab, et aasta vältel salvestavad fännid nõnda oma arvutisse umbes miljard muusikafaili. Ja seda ainuüksi Inglismaal.
Vähe sellest. Kaks kolmandikku veebrimuusika fännidest kõrvetavad saagi ka CD-dele. Igaüks neist saab hakkama keskmiselt 4,2 plaadiga kuus, mis omakorda tähendab, et orienteeruvalt 2,5 miljonit inimest valmistavad sel viisil aasta vältel kodus umbes 126 miljonit CD-d.
Pressiteates tsiteeritakse BPI nõukogu esimeest Peter Jamiesoni, kes ütleb, et see osa internetist allalaadimist on seadusevastane ning et valitsus peaks niisuguse illegaalse tegevuse tõkestamiseks karmimad meetmed kasutusele võtma. Jamieson loodab, et praegu madalseisus vintsklev plaadimüük siiski kosub varsti ja et legaalne muusikamüük internetis tähistab plaaditööstusele uue ajajärgu algust.

Kahjuks ei käsitle internetipiraatluse uuringud veebist hangitava muusika zhanrilist jaotust. Nii on selgusetu, kas taoline tegevus kujutab endast reaalset ohtu ja näiteks jazzmuusikale.
Ühe teise värskelt avaldatud uurimuse kohaselt moodustas jazz mullu Inglismaal umbes 2% kõigist müüdud albumitest. Numbrites väljendub see 800 000 müüdud eksemplariga. Täpsuse huvides olgu öeldud, et oluliselt paisutas seda näitajat asjaolu, et see hõlmas ka Norah Jonesi plaati “Come Away With Me”, mida sugugi mitte kõik ei taha pidada jazziks. Jonesi panus moodustas 30% kõigist jazziplaatide müügist Inglismaal. Diana Kralli vastav näitaja oli 6,2%.
Võrdluseks, et aastal 2001 oli jazzi turuosa Inglismaal 1,1%.