Esta: Iisraeli ilmateade - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

24/04/2003 Esta: Iisraeli ilmateade

Uudised

Iisraeli muusikaline kirevus kohtub muu hulgas ka popmuusikaga – üks, kelle lugusid Esta on töödelnud, on näiteks ansambel U2.

Iisraeli muusika on üks suur sulatuskatel, sest inimesi on ju sellele väiksele maalapile tulnud kogu maailmast. Iisraelis on 70 eri kogukonda ja sealsed muusikud peavad au sees nii oma rahvamuusikat kui rahvapille. Kõiges selles võisin ise veenduda, kuulates läinud detsembris Tel Avivis nelja päeva jooksul 50 ansambli esinemist.
Üks neist oli ka etnomuusika grupp Esta, mis on endale 18 tegutsemisaasta jooksul nime teinud mitmel kontinendil. Muusikud tulid lavale läbi saali torupillihelide ja löökpillide saatel. Ja kui laulma hakkas tõmmu lauljatar Yarona Harel, hakkasid kõlama mitme maa viisid.
Muusikuid on ansamblis viis, igaüks pärit eri maalt. Seega pole ka imeks panna, et nende muusikas kohtuvad Kesk-Ida, Balkani, Vahemere, Juudi, Kelti ja Aafrika muusikatraditsioonid, rockienergia ja jazzi hing. Ansambli värsket muusikasulamit võrdles USA ajakiri Jazziz Joe Zawinuli «Weather Reportiga». Esta muusikaline ilmateade haarab veelgi erinevamaid maailma nurki. Kus iganes Esta ka esineks, kõikjal äratab imetlust nende tohutu instrumentaarium, kuhu kuulub kõrvuti traditsiooniliste instrumentidega ka ligi paarkümmend rahvapilli. Esta kontsert on värvide ja rütmide rõõmupidu.
Ansambli esinemist Washingtonis Valges Majas on kiitnud president Bill Clinton, edu on neid saatnud New Yorgi kuulsates jazziklubides eesotsas Blue Note’iga, aga ka maailmamuusika suurüritusel «WOMAD» ning Hiinas Aasia muusikafoorumil, rääkimata paljudest jazzi- ja etnomuusika festivalidest.
Maailma juhtivad ajalehed on arvustanud Esta kontserte. Le Monde: «Esta muusikud vallutasid publiku löökpillide ja torupillihelidega ja juhtisid kuulajad läbi aja ja ruumi oma õnnelikku stiilikirjusse muusikamaailma.»
Esta on koostööd teinud nimekate artistidega nagu Noa, Mino Cinelu, Mori Cante jt.

Anne Erm

Ansambel:
Yarona Harel – laul, sagat
Amir Gwirtzman – saksofon, torupill, zorna, ney, thai suupill, penny whistle, duduk Ori Beanstock – bouzouki, jumbush, suz, quarter tone, kitarrid
Shlomo Deshet – trummid, löökpillid, suupill, bongod, congad, riq, darbuka, frame drums, shofar
Bentzi Gafni – basskitarr, kitarr, klahvpillid.