Avakontsert: Maria Faust "Maarja missa" - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

Avakontsert: Maria Faust “Maarja missa” European Jazz Conference 2021

Kolmapäev 15. september 19:00

Osta pilet

Koosseis:

Maria Faust altsaksofon, helilooja
Indrek Vau trompet
Kristjan Kungla fagott
Andres Kontus tromboon
Collegium Musicale koor
Endrik Üksvärav dirigent

Kolmapäev 15. september 19:00

Osta pilet

Niguliste Muuseum

15.-

Eesti saksofonist, helilooja, arranžeerija ja improvisaator Maria Faust on oma unikaalse ja julge helikeelega pälvinud rahvusvahelise tunnustuse – oma ansamblitega Maria Faust Jazz Catastrophe, Maria Faust Sacrum Facere, Machina ja koos laulja Kira Skoviga on ta salvestanud hulga isikupärast muusikat ja võitnud mitmeid loominguauhindu nii Taanis kui Eestis. Fausti looming on mitmekihiline ja stiilikirev, kaasates eesti pärimusmuusikat, nüüdisklassikat ja avangard-jazzi. Maria Fausti nime seostatakse peamiselt mittetraditsiooniliste džässivoolude ja vabaimprovisatsiooniga, ta on tuntud eksperimentaalse helikeele ja jõuliste ideede poolest.

Teosest “Maarja missa” kirjutab Maria Faust: „Alandamine, mõnitamine, sihilik solvamine, ahistamine, kiusamine, verbaalne ja füüsiline vägivald – ja seda kõike austuse ära teenimise nime all – on olnud meie ühiskonna tülgastav osa. Vägivald ei tunne geograafilisi, ideoloogilisi ega ka seisuse piire. Peksa on saanud nii rikkad kui vaesed, nii Indias, Hiinas, Skandinaavias kui Eestis. Mitte ükski raamat, religioon ega ka kahjuks see muusikateos ei suuda lõpetada sõda meis endis. Lootus on, et see teos pakub lohutust ja veidi usku, et ühel päeval lõikab inimkond end lahti põhjuste ja tagajärgede ketist. Maarja missa on pühendatud Eesti naistele, kes on kaotanud läbi vägivalla (iseenda?). Jumal (inimene) kaitse Maarjamaad.“ „Maarja missa“ aluseks on Eero Epneri koostatud kolmeosaline tekst.

Maria Fausti nime seostatakse peamiselt mittetraditsiooniliste džässivoolude ja vabaimprovisatsiooniga. Eesti saksofonist, helilooja, arranžeerija ja improvisaator Maria Faust pälvis Taani heliloojate ja laulukirjutajate ühingult (Komponister og Sangskrivere, DJBFA) maineka auhinna nimega „Hæderspris”, mis anti üle väljamüüdud galakontserdil 18. septembril Kopenhaagenis. Auhind antakse igal aastal ühele väljapaistvale ja Taani muusika skeenet muutnud heliloojale tema loomingu eest. Heliloojana on Maria Faust žanrite nihutaja, ta on tuntud oma eksperimentaalse helikeele ja jõuliste ideede poolest. Tema tuntumad ja auhinnatud koosseisud on teiste hulgas Maria Faust Sacrum Facere, In the Beginning, Maria Faust Machina, Shitney ja värskeim trio koos New Yorgi muusikute Tim Dahli (bass) ja Weasel Walteriga (trummid). Maria Fausti on auhinnatud mitmeid kordi, tema auhindade hulgas on neli Taani Muusikaauhinda, Eesti Aasta Jazzmuusik 2016, Eesti Aasta Jazzhelilooja 2019, BMW Jazz Welt 2019 nominatsioon jne.

Lisaks Maria Faustile astuvad lavale Indrek Vau (trompet), Andres Kontus, (tromboon), Kristjan Kungla (fagott), Kammerkoor Collegium Musicale ning dirigent Endrik Üksvärav.