AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

29/05/2021 Holger Marjamaa, Hadrien Feraud ja Jussi Lehtonen: Talvejazzi lumesulatajad maikuus

Arvustused

„Küll on kena kelguta Talvejazzi kuulata…“

Tõepoolest, selle aasta Talvejazzile sai tulla ilma kelguta, vähemalt ei paistnud ühtki lumesõidukit Kumu hooneesisel parkimisalal.

Põhjus muidugi lihtne: selle pandeemia-aasta Talvejazz lükkus vähemalt kaks korda edasi ja konkreetselt Holger Marjamaa, prantslasest bassisti Hadrien Feraud’ ning soomlasest trummari Jussi Lehtoneni trio etteaste leidis aset 28. mail. Hea, kui juunikuus pole lumi maas.

Niisiis kelgutas too trio Tallinnasse maamuna eri paigust liugleva kergusega improjazzi lainel, et anda talveselgroole surmahoop.

Kaks aastat tagasi oli siinkirjutajal au võrrelda Marjamaad kick-starter’i ehk väntkäivitusega mootorrattaga. Nimelt lõi toona Holger Marjamaa trio (feat. vend Mairo Marjamaa saksofonil) mootori käima esimesest taktist. Lisaks märkis Holger kui trio pealik, et tema süda kuulub 40.–70. aastate, peamiselt USA (improvisatsioonilisele) jazzile, mis on selle muusikavoolu kuldaeg. Marjamaa ise oli selleks ajaks juba neli-viis aastat New Yorgis peatunud ja ilmunud oli tal esikplaat „Mostly Standards“.

Seepärast siis ka võrdlus vana mootorrattaga – teadmatutele teadmiseks, et tänapäevased mootorrattad käivituvad võtme ja nupuvajutusega.

Nüüd, kaks aastat hiljem polnud tegemist temanimelise trioga ja kõik muusikud laval justkui võrdses seisus, aga üks mees oli jäänud samaks – Jussi Lehtonen taas trummide taga ja ainus, kes kasutas noodilehti. Vahelepõikena – kahe aasta taguses trios osales kokku viis liiget, kuna peale vennast saksofonisti oli külaliseks ka Sofia Rubina.

Muusika oli 2021. aastal improvisatsiooniline ja paljuski standarditel põhinev, ent seekord üllatas funkirütmide küllus: ilmselt prantslasest bassisti virtuooslik teene. Feraud’ tehnika meenutab veidi meie oma Raul Vaigla mängu (oli ka ise kohal kuulajate seas) – kõlade meloodilisus ligikaudu võrdses osas pooleks intensiivse rütmilisusega. Kui muidu võib jazzis funkiga kergesti minna libedale, odavalt „tantsumaigulisele“ teele, siis siinkohal sujus see orgaaniliselt ja uudsena, justkui oleks keegi värskele lumele kelguraja juba sisse sõitnud.

Standarditest ei pääsenud ka seekord. Eks Marjamaa olegi bändi „standarterführer“, isegi juhul, kui trio pole tema nimeline ja pooled lood tema enese omad. Või just selle tõttu. Üks lugu kavas oli näiteks Herbie Hancocki loomingust, mille mitmepalgelisusse võib suhtuda nii ja teisti, ent Marjamaa klaveril teeb selle taas naturaalseks, sulatab tervikuks. Teeb seda leebel moel, usutavalt. Teeb seda ülejäänud liikmetele rütmi ette lüües ja sealtmaalt sujub kõik iseenesest. Tundus nagu oleks laval kohtunud kolm kõige paremat sõpra. Ainult kolm kõige paremat sõpra, kes tunnetavad muusika olemust poolest taktist. Nagu hea süütega mootorratas.

Holger Marjamaa, Hadrien Feraud & Jussi Lehtonen (Eesti-Prantsusmaa-Soome)
28. mail 2021 kell 19.00 Kumu auditooriumis

Koosseis:

Holger Marjamaa – klaver

Hadrien Feraud – bass

Jussi Lehtonen – trummid

 

Vaata kontserdi pildigaleriid.